Çevresel asbest maruziyeti olan olgularda Superoksit Dismutaz 2 (SOD2) ve Superoksit Dismutaz 3 (SOD3) gen polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of Superoxide Dismutase 2 (SOD2) and Superoxide Dismutase 3 (SOD3) gen polymorphisms in patients exposed to environmental asbest
  1. Tez No: 288587
  2. Yazar: FARUK GÜNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GENCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Asbeste maruz kalan her insanda hastalık gelişmemektedir. Bunun nedeni hastalığın patogenezinde kişiye ait faktörlerin önemli rol oynama olasılığının bulunmasıdır. Bu çalışmada çevresel asbest maruziyeti olan bireylerde SOD2 ve SOD3 gen polimorfizmlerinin sıklığının araştırılması ve benign akciğer hastalıkları ile genetik ilişkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada tümü çevresel asbeste maruziyet sonucu gelişen benign akciğer hastalığı saptanan 48 hasta (18 kadın ve 30 erkek) ve çevresel asbest maruziyetine rağmen asbeste bağlı hastalık saptanmayan 48 sağlıklı birey (16 kadın ve 32 erkek) çalışmaya alındı. Tüm hastalardan tam kan alındı ve bunlardan DNA izole edildi. DNA, SOD2 ve SOD3 polimorfik noktaları yönünden polimeraz zincir reaksiyonu-restriksiyon parça uzunluk polimorfizm (PCR-RFLP) tekniği ile tarandı.
Özet (Çeviri)
Every person exposed to heavy concentrations of asbestos are not developed asbestosis, the reason for this is that the disease likely to play an important role in the pathogenesis of factors belonging to the person. This study investigated the frequency of SOD2 and SOD3 gene polymorphisms and disease in our society is to determine genetic relationships. All of the study of benign lung disease caused by environmental exposure to asbest related pleural plaques detected 48 patients (18 female and 30 male) and asbestos exposure of the patient, but disease not develop 48 healthy subjects (16 female and 32 male) were studied.Whole blood was taken from all patients and DNA was isolated from them.DNA polymerase chain reaction SOD2 and SOD3 polymorphic in terms of points of reaction-restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) technique, were screened.