Paratiroid adenomu ve hiperplazisi'nin histopatoloji, histokimyasal ve immünohistokimyasal ayrımı
  1. Tez No: 158054
  2. Yazar: İBRAHİM İBİLOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA KÖSEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
2. ÖZET Paratiroid adenomu (PtA) ve paratiroid hiperplazisinin (PtH) ayırımında kullanılan histopatolojik bulgular, bu iki patolojiyi ayırmada her zaman yeterli olamamaktadır. PtA ve PtH'lerinin birbirinden ayırımı tedavi farklılıkları nedeni ile önemlidir. Bu çalışmada, PtA ve PtH'nin histopatolojik, histokimyasal (AgNOR, Alcian blue ve Masson trichrom) ve immünohistokimyasal (Ki-67 ve CD-34) yöntemlerle ayırımı araştırıldı. Çalışma grubu, 52 PtA, 33 PtH ve 20 normal paratiroid bezi (NPt) olgusundan meydana geliyordu. Tüm vakalar ve kontroller, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Laboratuar arşivinden retrospektif olarak incelendi. Histopatolojik inceleme için 18 farklı parametre araştırıldı. Histokimyasal boyama, parafin bloklardan hazırlanan doku kesitlerine, AgNOR boyama yöntemi, Alcian blue ve Masson trichrom boyalan kullanılarak gerçekleştirildi. İmmünohistokimyasal boyama, Ki-67 ve CD-34 antikorları ile standart avidin-biotin peroksidaz kompleks tekniği kullanılarak yapıldı. İstatistiksel analiz için Chi-square testi, Fisher's exact testi, One-way ANOVA (post-hoc LSD) testleri kullanıldı. Histopatolojik incelemede, istatistiksel bakımdan anlamlı olarak kenarda normal paratiroid dokusu (perinodüler rim) varlığı, PtA'larınm %73'ünde görülürken, PtH'lerinin hiçbirinde gözlenmedi. Orta derece ve belirgin yağ hücresi varlığı (++ ve +++) PtA vakalarının toplam %5,8'inde, PtH vakalarının %48,4'ünde görüldü. Kistik dejenerasyon, PtATarmın %30,7'sinde, PtHTerinin %12,1'inde gözlendi. Belirgin (+++) kapsül kalınlığı, PtA'larınm %28'inde izlenirken, PtHTerinin hiçbirinde yoktu. Hücre dizilim paternleri, nekroz, kanama, dejenerasyon, fibröz bant varlığı, kolloid benzeri materyal varlığı, hücre tipi, inflamasyon, intranükleer inklüzyon varlığı, nükleer kromatinin yapısı ve dağılımı ve nükleer şekil bakımından PtA ve PtH arasında anlamlı farklılık gözlenmedi. AgNOR boyama tekniğinde, medyan değer, PtA olgularında 175, PtH olgularında 153,9 olarak saptandı. Alcian blue ile, PtHTannm %78,8'inde, PtATarmın %11,5'inde perivasküler boyanma izlendi. Masson trichrom ile, PtHTannm %69,7'sinde, PtATarmın %5,7'sinde perivasküler boyanma gözlendi. Ki-67 boyası ile, medyan değer, PtATannda 1,02, PtH olgulannda 0,687 idi. CD-34 ile, PtA Tarmda medyan değer 136,1, PtHTerinde ise 96,9 olarak saptandı.PtA ile PtH ayırımında kenarda normal paratiroid dokusu varlığı, belirgin yağ hücresi oram (++ ve +++), kist formasyonu, belirgin kapsül kalınlığı (+++) PtA'u lehine anlamlı bulundu. AgNOR boyama tekniği ile nükleer organize bölgelerin boyanma değerlerinde, PtA lehine anlamlı bir farklılık söz konusu iken, Alcian blue ve Masson trichrom ile izlenen perivasküler boyanma, PtH lehine belirgin anlamlılık gösterdi. CD-34 ile değerlendirilen MVD (mikrovasküler dansite), PtA'da PtH vakalarına göre, anlamlı olarak yüksekti. Ki-67 ile, PtA'u ile PtH arasında istatistiksel olarak farklılık saptanmadı. Sonuç olarak, perinodüler rim, belirgin yağ hücresi varlığı, kistik dejenerasyon ve 21 u üzerindeki kapsül kalınlığı histolojik olarak, AgNOR, Alcian blue, Masson trichrom ve CD-34 de klasik ve İHK'sal boyama yöntemleri olarak, PtA ve PtH'nin ayırımında yararlıdırlar.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY The histopathological findings used in differentiating parathyroid adenoma (PtA) and parathyroid hyperplasia (PtH) are not always sufficient in differing these two pathologies. The differentiation of PtA and PtH is important due to treatment modalities. In this study a differentiation of PtA and PtH through histopathologic, histochemical (HK) (AgNOR, Alcian blue and Masson trichrom) and immünohistochemical (IHK) (Ki-67 and CD-34) methods was investigated. The study group constituted 52 PtA, 33PtH, 20 normal parathyroid (NPt) cases. All of the controls and cases were retrospectively examined in the archives of Pathology Laboratory of Faculty of Medicine in Yuzuncu Yıl University. 18 different parameters were investigated for histopathological examination. HK staining was conducted by using AgNOR stain method, Alcian blue and Masson trichrom stains. IHK stain was made by using Ki-67 and CD-34 stains and with the tecnique of standard avidin-biotin peroxidase complex. In the histopathological examination, Chi-square and Fisher's exact tests were conducted for statistical analysis. IHK stains and AgNOR results were evaluated with One-way ANOVA (Post-hoc LSD test). In the histopathological examination, whereas a statistically significant entity of normal parathyroid tissue (perinodüler rim) was seen in %73 cases with PtA, such an entity was not seen in any of PtHs. The entity of a moderate and significant lipid cell (++ and +++) was seen in a total of 5.8% of cases with PtA and 48.4% of cases with PtH. Cystic degeneration was observed in 30.7% of cases with PtA and 12.1% of cases with PtH. Whereas a remarkable (+++) capsule thickening was observed in 28% of cases in PtA, none of PtHs revealed such thickening. No significant difference was observed between PtA and PtH in terms of cell line patterns, necrosis, hemorrhage, degeneration, fibrosis band presence, colloid-like material presence, cell type, inflamation, intranuclear inclusion, nuclear chromatine structure and distribution, and nuclear form. In AgNOR staining method, the median value was found to be 175 in PtA cases and 153.9 in PtH cases. With Alcian blue, perivascular staining was observed in 78.8% of cases with PtH and 11.5% of cases with PtA. With Ki-67 stain, medianvalue in PtA was 1.05, and 0.687 in PtH. The median value was 136.1 in PtA and 96.9 in PtH through CD-34. In the differentiating of PtA and PtH the entity of normal parathyroid tissue in the rim, remarkable lipid cell rate (++ and +++), cystic degeneration, remarkable (+++) capsule thickening entity were found in PtA much more significantly than PtH. Whereas a statistically significant difference favouring PtA in staining values of nucleolar organizer region with AgNOR stainig tecnique, the perivascular staining observed by Alcian blue and Masson trichrom was statistically more significant in PtH. Microvascular density evaluated by CD-34 was found to be more significant in PtA cases compared with those of PtH. No statistically significant difference was found between PtA and PTH with Ki-67. In conclusion, in order to histologically detect perinodular rim, remarkable lipid cell presence, cystic degeneration and remarkable capsule thinkening approximating more than 21 p., AgNOR, Alcian blue, Masson trichrom and CD-34 can be beneficial as classical and IHK staining methods in differentiating PtA and PtH.