Atipik adenomatöz hiperplazi ve düşük gradeli prostatik adenokarsinomların histomorfolojik özelliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 158064
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY TECİMER, Y.DOÇ.DR. SÜHEYLA UYAR BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Atipik adenomatöz hiperplazi (AAH) küçük asinüslann çoğalması ile oluşan lobuler paternde bir lezyondur. Morfolojik olarak Gleason grade 1 ve Gleason grade 2 prostat adenokarsinomuna (PAKG1.2) benzer. Bu iki lezyonu birbirinden ve diğer küçük glandlann çoğalması ile karakterize benign lezyonlardan ayırt eden net histomorfolojik kriterler bulunmamaktadır. Tedavi yaklaşım farklılıkları nedeniyle kanser ve AAH'nin kesin ayırımım sağlayacak histomorfolojik özelliklere gereksinim duyulmaktadır. Bu çalışmada AAH'nin histolojik özellilerinin gözden geçirilmesi ve AAH'yi PAKGl,2'den ayırt edebilecek parametrelerin ortaya konması amaçlanmıştır. Anatomik, sitolojik, yapısal ve yapı ile ilişkili özellikler içeren 37 parametre mcelenmiştir. Bu amaçla 105 radikal prostatektomi materyalinde 11 AAH (22 odak) ve 15 PAKG1,2 (22 odak) tespit edilmiştir. Bazal hücrelere özgü antikeratin (34|3E12) uygulanmış ve PAKG1,2 lezyonlann bazal hücre içermemesi esas alınarak lezyonlar AAH ve PAKG1.2 olarak graplandınlmıştır. Lezyonlarda luminal materyal özellikleri PAS AB2.5 ve PTAH boyalan ile değerlendMlmiştir. İki lezyon arasında lezyonu oluşturan gland sayısı, lobüler patern, ana duktus benzeri yapı, luminal kristaloid, korpora amilasea, müsin varhğı, bazal hücre varlığı, en büyük nükleus çap ortalaması, nükleus yerleşimi, 1-2 jx nükleol, >2 jx nükleol, multipl nükleollu nükleus özellikleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. İncelenen diğer parametreler; lokalizasyon, multiplisite, lezyon boyutu (en ve boy), fokus asimetrisi (lezyonun çevresi ile ilişkisi), glandlar arası mesafe, lezyon içi inflamatuar hücre varhğı, lezyon çevresi inflamatuar hücre varhğı, sekretuar hücre luminal taraf, gland lümenine papiller çıkmtı, gland dış tarafın şekli, gland infiltratif patern (gland dış tarafının açılanması), glandlarda büyüklük farklılığı (glandüler pleomorfizm), en büyük gland çapı, ortalama gland çapı, eozinofilik materyal, nükleer membran düzensizUği, nükleus çap ortalaması, kromatin paterni, piknotik nükleus, nükleer pleomorfizm,
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET (ABSTRACT) Atypical adenomatous hyperplasia (AAH) is a small glandular proliferation that has histological similarities with Gleason grade 1 and 2 prostatic adenocarcinoma (PAKG1,2). There is not distinct histomorphological criteria distinguishing these two lesions from each other and other small glandular proliferations. Because treatment approaches are different for these lessions, it is necessary to reveal histological criteria. This study's aim is to review a histological property and to define new histological criteria distinguishing AAH from PAKG1,2. We searched 37 parameters according to anatomical, cytological and structural properties. We found 1 1 AAH (22 focus), 15 PAKG1.2 (22 focus) in 105 radical prostatectomy specimens. Basal cell specific antikeratin are applied. We accepted that PAGK1,2 lesions have not basal cells and based on this opinion we grouped lesions as AAH and PAKG1,2. Luminal contents were evaluated by PASAB2,5 and PTAH. We found that there is differences between AAH and PAKG1,2 lesions for some parameters which include the number of glands, structures like main ductus, crystalloids, corpora amylacea, mucin, basal cell, largest nuclear diameter, nuclear location, 1-2 p, nucleol, > 2 \i nucleol, nucleus including multiple nucleolous. We found similiar properties between two lesions in following parameters; localization, multiplicity, diameters of lesion, focus asymmetry, distances between glands, inflamatory cells in and out of lesions, secratuary cells shape on luminal side, papillary projection towards to luminal side of gland, the form of outer of gland outside, infiltrative pattern of gland, glandular pleomorphism, biggest gland diameter, median diameter of gland, eosinophilic material, irregularity of nuclear membrane, median diameters of nucleolous, chromatin patterns, picnotic nucleus, nuclear pleomorphism, < l|i nucleol, nucleolar marginations, the ratio of nucleus to cytoplasm in secrotory cell, appearance of cytoplasm of cell's. KEY WORDS: adenosis, small glandular proliferations, hyperplasia, low grade, cancer, prostate IV