Kolorektal karsinomlarda nükleer morfometrik özellikler ve DNA ploidisinin, prognostik değer açısından histopatolojik veriler ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 158063
  2. Yazar: BÜLENT KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Kolorektal karsinomalar için, evre, derece, histolojik tip en önemli konvansiyonel prognostik faktörlerdir. Bunlar arasında en güvenilir olanı tümörün evresidir. Ancak, bu klinikopatolojik prognostik parametrelerin hiç biri, kolorektal karsinomalarm prognozunun tahmininde her zaman yeterli değildir. Bu nedenle, kantitatif verilerle elde edilen tekrarlanabilir yeni prognostik faktörlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, DNA ploidisi ve nükleer morfometrik değişkenlerin kolorektal kanserlerdeki prognostik değerini araştırmaktır. Bu çalışmada, 40 kolorektal karsinoma olgusu değerlendirildi. Bütün rezeksiyon materyalleri, ameliyathaneden taze olarak alındı. Sonra dokundurma yöntemi ile preparatlar hazırlandı ve Feulgen yöntemi ile boyandı. Morfometrik incelemede, ZeissR Axioskop ışık mikroskobu, Sony11 3 çipli CCD renkli video kamera, Matrix Meteor11 görüntü yakalama kartı adapte edilmiş bilgisayardan oluşan bir sistem kullanıldı. DNA ploidisi ve nükleer morfometrik değişkenler, AutocyteR QUIC DNAR programı kullanılarak tespit edildi. Olguların dağılımı, l'i evre Bl, 19'u evre B2, 4'u evre Cl, 12'si evre C2 ve 4'ü evre D şeklindeydi. Olguların 19'u (%47.5) anöploid, 21 'i (%52.5) diploiddi. Evre, derece, lenf nodu durumu ve uzak metastaz ile DNA ploidisi ve nükleer morfometrik değişkenler karşılaştırıldı. Olguların dereceleri ile evreleri arasında anlamlı pozitif bir ilişki bulundu (p=0.01). DNA ploidisi ve nükleer morfometrik değişkenler ile konvansiyonel prognostik faktörler arasında ilişki yoktu. Sonuç olarak, DNA ploidisinin ve bu çalışmaya dahil edilen nükleer morfometrik değişkenlerin konvansiyonel histopatolojik prognostik faktörlerle ilişkili olmadığı görülmütür. Ancak, daha güvenilir sonuçlar elde etmek için, DNA ploidisi ve nükleer morfometrik değişkenlerin, hayatta kalım süreleri ile ilişkisinin araştırıldığı çalışılmalara ihtiyaç vardır. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY Stage, grade and histologic type are the most important conventional prognostic factors in colorectal carcinoma. Of those, the most reliable one is stage of tumor. However, to estimate the prognosis in colorectal carcinoma, none of those clinicopathological prognostic parameters is good enough everytime. Therefore, new reproducible prognostic factors obtained from quantitative analysis are necessary. The purpose of this study is searching the significance of DNA ploidy and nuclear morphometric parameters on the prognosis of colorectal carcinoma. Forty cases of colorectal carcinoma were evaluated in this study. Each resection materials were obtained fresh from operating room. Then slides were prepared by touching and stained with Feulgen method. Morphometric analysis was performed by using a system which is composed of ZeissR Axioskop light microscope, Sony11 three-chip CCD color video camera, Matrix Meteor11 frame grabber card adapted computer. DNA ploidy and nükleer morphometric parameters were detected by using AutocyteR QUIC DNAR software program. The distribution of cases were as followed; one in stage Bl, 19 in stage B2, four in stage CI, 12 in stage C2 and four in stage D. Nineteen (47.5%) of cases were aneuploid, 21 (52.5%) cases were diploid. The stage, grade, lymph node status and distant metastasis were compared with DNA ploidy and nuclear morphometric parameters. A positive correlation was found between the stage and grade of cases (p=0,01). DNA ploidy or nuclear morphometric parameters were not correlated with conventional prognostic factors. In conclusion, it was shown that DNA ploidy and texture parameters analyzed in study were not related to convantional histopathologic prognostic factors. Nevertheless, in order to obtain more reliable results, further studies in which the relationship between DNA ploidy, nuclear morphometric features and survival analyzed are needed. 44