İlkel fırınlar
  1. Tez No: 15811
  2. Yazar: CEMALETTİN SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ö ? E T Seramik hammaddelerinin öğütülüp, şekillendirilip, kurutulduktan sonra seramik olarak nitelendirilebilmesi için pişirilmesi gerekmektedir. Bu olguyu karşılamak amacıyla yapılan fırınlar seramikle aynı geçmişe sahiptir. İlkel fırınlar altında incelenen bu konu seramiğin tarihçesi yanında ilk örneğinden günümüze kadar olan tüm özellikleri değişen ya da değişmeyen tipleriyle sınıflandırılmışlardır. Toplumların fırınlara olan ihtiyaçları, seramik alanındaki gelişmişlikleri yapı farklılıklarını ortaya çıkarmış¬ tır. Yapıları değişen bu fırınların temel fonksiyonları hep aynı kalmış ve ilkelliğin verdiği değişmez özelliğini koruyarak günümüze kadar ulaşmışlardır. İlkel fırınların yapım teknikleri malzemeleri çalışmaları ve doldurulması özel tecrübe isteyen bir ustalık işidir.Bölüm içersinde sıralaması yapılan fırınlar çalışma şekilleri açısından (Kubbeli yuvarlak, iki katlı kubbeli yuvarlak, kamara, kassel, Roma basamaklı, şişe biçimli, odalı, raku, sahra, nofmon ve zikzak) çeşitlilik göstermektedirler. İlkel malzeme ile yapılmış ve ilkel yöntemlerle çalışan bu fırınlar günümüz fırınlarına atalık etmektedir. 20. yüzyılda kullanılan diğer gelişmiş fırın tiplerine az da olsa değinilen bu çalışmanın esas konusunu ilkel fırınlar teşkil etmektedirler. İlkel fırınlara ait bazı örnekler Anadolu'nun çeşitli yörelerinde bulunmaktadır. Bu fırınların bir kısmı gezilerek yerinde incelenmeye çalışılmıştır, incelemeler sonucu dünyanın çeşitli yörelerinde birbirlerinden habersiz olarak yapı lan farklı şekillerdeki fırınların fonksiyonlarının yapım malzemelerinin, yakıtlarının birbirlerine çok benzediği dikkati çekmektedir.
Özet (Çeviri)
SÜMMARY The Ceramic Raw Materials to become“CERAMICS”has to be fired after grinding, forming and drying. The Kilns manufactured to meet this fact, have the same past in the Ceramics. The subject examined under the name of“Primitive Kilns”covers the history of ceramics and the classification of the ceramic types of which its properties changed ör unchanged from its historical origin üp to now. The needs of the Society for the kilns and the developments in the ceramics field have brought up the structural differences. The basic functions of these kilns of ıstüsefe. its features changed have alvays remained the same and have reached up today by protecting the constant feature created by primitiveness. The manufacturing techniques of the primitive kilns, its operation and loading, needs the master work requiring experience. Upon the classification of these primitive kilns according to their operation systems are these: domed rounded, the floor *"» \domed rounded, camera type, kassel type, Roman Type, with L.... steps type, bcj-ftl1©-. fdjsai chamber type, Raku, öpen field. Hoffmann and zigzag. These kilns manufactured with the primitive materials and operating with the primitive methods are the pioneers of today's kilns. The main subject of this study is to examine the primitive kilns and as an a ddition some modern kilns used in the XX. Century. Some samples of the primitive kilns are encountered in various Anatolian regions. it was tried to examine some of these kilns by travelling. As a result of these examination, it seems that the operation, the kiln rfurniture used and fuels resembling to each other in various primitive kilns erected in many areas of the world wlthout knowing each other. j-