Meloksikam içeren topikal formülasyonlar üzerine araştırmalar
Investigations of topical formulations containing meloxicam
  1. Tez No: 158183
  2. Yazar: ÖZLEM DAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLGÜN YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Meloksikam; oksikam türevi olan ve enolik asit sınıfından, selektif COX-2 inhibitörü yeni geliştirilen bir non-steroidal anti-inflamatuvar (NSAI) ilaçtır. Tüm NSAH'da olduğu gibi meloksikamın da oral kullanımında perforasyon ve ülserasyona varabilecek kadar Gl yan etkilere rastlanmaktadır. Bu bilgilere dayanılarak: çalışmada %1 ve %2 oranlarında meloksikamın ilk kez S/Y, Y/S emülsiyonları, Carbopol içeren S/Y/S tipi çoklu emülsiyon, S/Y/S tipi çoklu emülsiyonu ve carbopol jel formülasyonu hazırlanmıştır. Bu formülasyonlardan meloksikamın serbestleşmesi de selüloz asetat zardan Franz difüzyon hücrelerinde incelenmiş ve serbestleşme miktarlarının %2 oranında meloksikam içeren formülasyonlardan sırasıyla jel > S/Y/S > Y/S > Carbopol içeren çoklu emülsiyon > S/Y şeklinde olduğu saptanmıştır. Yapılan varyans analizi (ANOVA) testiyle de istatistiksel açıdan fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Meloxicam is a new nonsteroidal anti-inflammatory (NSAI) drug which is an oxicam derivative from enolic acid class with selective COX-2 inhibitor activity. As in all NSAI drugs, its prolonged oral use causes side effects like Gl perforations and even ulcerations. Based on these data, 1 % and 2 % meloxicam containing W/O, O/W emulsions, W/O/W multiple emulsions with Carbopol, W/O/W multiple emulsions and Carbopol gel formulations were prepared first time in that study. Release of meloxicam from these formulations through cellulose acetate membrane in Franz diffusion cells were investigated and released amounts from 2 % meloxicam containing formulations were found as follows: Gel > W/O/W > O/W > W/O/W with Carbopol > W/O. Analysis of variance (ANOVA) tests were performed to determine statistical differences. When F10 coded formulations were compared with other formulations p< 0.001 were found which showed significant difference. Release kinetics of Fm was observed as Higuchi whereas determination of coefficients of other formulations were not significantly different from each other in case of Higuchi or zero order kinetics. To assess stability, all formulations were kept in 4±1 °C, 25+2 °C, and 37+2 °C for 3 months in respect of pH, viscosity, centrifuge, macroscobic and microscobic tests and they found stable. Findings obtained from stability and release tests showed that F10 has given the best results when compared to other formulations to be the most appropriate candidate for topical use of meloxicam. 94