Bifosfonatlar ile mikropartiküler sistem formülasyonu geliştirilmesi üzerine çalışmalar
Studies on developing a microparticular system formulation with bisphosphonates
- Tez No: 158182
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞUMNU, PROF. DR. SEMA ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Şamdancıoğlu, S., Bifosfonatlar ile mikropartiküler sistem formülasyonu geliştirilmesi üzerine çalışmalar, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmasötik Teknoloji Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2004. Bifosfonatlar arasında yer alan alendronat sodyumun, oral dozunun sistemik biyoyararlanımının yaklaşık olarak % 1' in altında olması, ve belirli bir yaş grubunun oluşturduğu kullanıcı kitlesinin kullanım şartlarını yerine getirmesi zorunluluğu sebebiyle, biyoyararlammım artırabilecek farklı bir uygulama yolunun seçilebileceği düşünülmektedir. Bu sebeplerden dolayı günlük hayatın kalitesini düşüren bu nedenlerin ortadan kaldırılması ile birlikte etkisi daha uzun süren alendronat sodyum içeren mikropartiküler sistemlerin tasarlanması ve hazırlanması bir üstünlük sağlayabilir. Ortopedide, total eklem protezlerinin vücutta uzun süre kemik doku kaybına neden olmadan kalabilmesi için özellikle lokal olarak vücutta bu bölgelere uygulanmak üzere ve/veya diş hekimliğinde periodontal bir hastalık olan periodontitisin yol açtığı alveolar kemik kaybının tedavisinde implantasyon amaçlı olarak kullanılmaya aday alendronat sodyum yüklü kitosan, sığır serum albumini ve PLGA (50:50) mikroküreleri ile sodyum aljinat ve kitosan ile muamele edilmiş sodyum aljinat boncukları hazırlanmıştır. Hazırlanan formülasyonlarda partikül iriliği, ilaç yüklenmesi, yüzey özellikleri ve in vitro salım özellikleri incelenmiştir. Alendronat sodyumun miktar tayini yönteminde, 9-fluorenilmetil kloroformat (FMOC) türevlendirmesine dayalı ön-kolon HPLC yöntemi kullanılmıştır. Bu değerlendirmeler sonucunda yüklenen alendronat sodyum miktarı mikrokürelerde düşük, boncuklarda ise daha yüksek bulunmuştur. Mikrokürelerden ve boncuklardan alendronat sodyumun kontrollü salımı gerçekleşmiş ve kitosan mikroküreleri için 3.günde % 85, PLGA mikroküreleri için 5.günde % 58, sodyum aljinat boncuklarından 6 saatte yaklaşık % 100' ü ve kitosan ile muamele edilmiş sodyum aljinat boncuklarından 12 saatte yaklaşık % 100' ünün salmdığı bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Mikroküre, boncuk, kitosan, albumin, sodyum aljinat, PLGA, alendronat sodyum, HPLC
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Şamdancıoğlu, S., Studies on developing a microparticular system formulation with bisphosphonates, Hacettepe University Health Sciences Institute, M.Sc. Thesis in Pharmaceutical Technology Program, Ankara 2004. Taking into account the fact that the systemic bioavailability of the orally administered dosage form is approximately lower than 1 % and the necessity to meet the requirements of administration by a group of patients of a specific age, it is considered that a different route of administration could be selected to increase the bioavailability of alendronate sodium, which is a biphosphonate. For this reason, with the elimination of all those causes which decrease the quality of daily life, it could be advantageous to design and prepare microparticular systems having controlled release properties. In orthopaedics, in order to make the total joint prostheses stay in the body for a long time without causing bone tissue loss,“chitosan, bovine serum albumin, PLGA (50:50) microspheres”loaded with alendronate sodium and“sodium alginate beads ”and“sodium alginate beads treated with chitosan”for implantation were prepared to be applied locally on those regions and to be used in the treatment of alveolar bone resorption caused by periodontitis, a periodontal disease in dentistry. Particle size, drug loading, surface characteristics and in vitro release studies were examined on prepared formulations. Pre-column HPLC method using 9- fluorenylmethyl chloroformat derivatization was used in the determination of the amount of alendronate sodium. As a consequence of all those evaluations, the amount of loaded alendronate sodium was found lower in the microspheres and higher in the beads. Controlled release of alendronate sodium from microspheres and beads was observed and 85 % from chitosan microspheres on the third day, 58 % from PLGA microspheres on the fifth day, approximately 100 % from sodium alginate beads in 6 hours and approximately 100 % from sodium alginate beads treated with chitosan in 12 hours was found to be released. Keywords : Microsphere, bead, chitosan, albumin, PLGA, sodium alginate, alendronate sodium, HPLC.