Ratlarda deneysel hepatektomi modelinde meloksikam ve hiyaluronik asid/karboksimetil selüloz bariyeri kullanımının postoperatif adezyon azaltıcı etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative adhesion reducing efficacy of meloxicam and hyaluronic acid/carboxymethyl cellulose barrier in an experimental hepatectomy model in rats
- Tez No: 966498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN EGELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Postoperatif intraabdominal peritoneal adezyonlar laparotomi sonrası meydana gelen karın ağrısı, infertilite, intestinal obstrüksiyon gibi sonuçlara neden olabilir. Aynı zamanda tekrarlayan operasyon gereken hastalarda peritoneal adezyonlar re-operasyonları güçleştirebilir. Bu komplikasyonlar hastada ciddi morbidite ve hatta mortaliteye yol açabilir. Karaciğer tümörlerinde ve hastalıklarında tekrarlayan hepatektomiler sık sık yapılmaktadır. Wistar albino suşu ratlarda median lob (total karaciğerin yaklaşık %40 ı) çıkarılarak yapılan adezyon oluşturucu deneysel hepatektomi modelinde postoperatif adezyonların önlenmesi amacıyla bir COX-2 inhibitörü non-steroid antienflamatuvar ilaç olan Meloksikam, bir adezyon önleyici bariyer olan Hiyalüronik Asit/Karboksimetil Selüloz (Seprafilm®) ve kombine kullanımlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 28 adet 10-12 haftalık ortalama 300-350g ağırlığında, erkek, Wistar-albino suşu ratlar kullanıldı. Tüm ratlara parsiyel hepatektomi uygulanarak tanımlanan peritoneal adezyon modeli oluşturuldu. Her biri yedi rat içeren intraperitoneal meloksikam, seprafilm®, intraperitoneal meloksikam + seprafilm® ve kontrol grupları olmak üzere dört grup oluşturuldu. Postoperatif 7. Günde ratların eter anestezisi altında sakrifiye edilmesi ve gruplar arasında makroskobik olarak adezyon yaygınlığı, adezyon şiddeti, adezyon direnci açısından karşılaştırma yapılması planlandı. Ratların sakrifikasyonu sonrası eksplorasyonunun ve makroskobik adezyon skorlamasının çalışma ve grup tasarımından habersiz bir cerrah tarafından gerçekleştirilmesi planlandı. Adezyon gelişen ratlarda bantla birlikte etkilenen organlarda çıkarılırken, gelişmeyenlerde ise rezidü karaciğer ile parietal periton cilt hariç tüm katları içerecek şekilde histopatolojik örnekleme ve skorlama için eksize edilmesi planlandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Postoperative intraabdominal peritoneal adhesions may cause abdominal pain, infertility, and intestinal obstruction after laparotomy. At the same time, peritoneal adhesions may complicate reoperations in patients requiring repeated operations. These complications may lead to serious morbidity and even mortality in the patient. Repeated hepatectomies are frequently performed in liver tumors and diseases. In an experimental hepatectomy model in which the median lobe (approximately 40% of the total liver) was removed in Wistar albino rats, it was aimed to compare the use of Meloxicam, a COX-2 inhibitor non-steroidal anti-inflammatory drug, Hyaluronic Acid/Carboxymethyl Cellulose (Seprafilm®), an anti-adhesion barrier, and their combined use in order to prevent postoperative adhesions. Material and Method: In the study, 28 male Wistar-albino rats, 10-12 weeks old, weighing 300-350 g on average, were used. All rats underwent partial hepatectomy to create the defined peritoneal adhesion model. Four groups, each containing seven rats, were formed: intraperitoneal meloxicam, seprafilm®, intraperitoneal meloxicam + seprafilm® and control groups. It was planned to sacrifice the rats under ether anesthesia on the 7th postoperative day and to compare the groups in terms of macroscopic adhesion area, adhesion severity and adhesion resistance. After sacrificing the rats, exploration and macroscopic adhesion scoring were planned to be performed by a surgeon who was unaware of the study and group design. In rats with adhesion development, the affected organs were removed together with the tape, while in those without adhesion development, the residual liver and parietal peritoneum were planned to be excised for histopathological sampling and scoring, including all layers except the skin.