Hypericum montbretii spach türünün hiperisin miktarı ve biyolojik aktivitesi yönünden incelenmesi
Quantitative analysis of hypericin and biological activity assays on Hypericum montbretii spach
  1. Tez No: 158194
  2. Yazar: ETHEM ERCAN OKTAYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AFİFE MAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
VII. ÖZETBu çalışmada Çatalca' da yetişen Hypericum montbretii türünün çiçekli ve meyveli örnekleri hiperisin miktarı, antimikrobiyel ve serbest radikal süpürücü etkileri açısından incelenmiş ve aynı populasyonda yetişen Hypericum perforatum türü ile karşılaştınlmıştır. Hiperisin miktar tayinin YBSK ile yapılmış ve Hypericum montbretii türünün çiçekli örneğinin % 0.135, meyveli örneğinin % 0.026 ve Hypericum perforatum türünün % 0.287 hiperisin içerdiği saptanmıştır. Antimikrobiyel etki tayini sonucunda tüm ekstreler Staphylococcus aureus ve Staphylococcus epidermidis'e karşı antibakteriyel aktivite göstermiştir. Bazı ekstreler Pseudomanas aeruginosa ve Proteus mirabilis,Q karşı da antibakteriyel etki göstermiştir. Ekstrelerin hiçbiri antifungal etki göstermemiştir. Örneklerin askorbik asit ve a-tokoferol ile karşılaştırmalı olarak DPPH metodu ile yapılan serbest radikal süpürücü etki tayini sonucunda her üç örneğin de etkili olduğu saptanmıştır. 65
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARYIn this study, the flowering and fruity samples of Hypericum montbretii Spach which grows in Çatalca have been investigated for hypericin quantity, antimicrobial activity and free radical scavenging capacity and have been compared with Hypericum perforatum which grows in the same population. Quantitative analysis of hypericin has been made by HPLC and the flowering sample of Hypericum montbretii, fruity sample of Hypericum montbretii and flowering sample of Hypericum perforatum were found to contain % 0.135, % 0.026 and % 0.287 of hypericin respectively. As the result of antimicrobial activity tests, all extracts have shown antibacterial activity against Staphylococcus aureus and Staphylococcus epidermidis. Some of the extracts have also shown antibacterial activity against Pseudomanas aeruginosa and Proteus mirabilis. None of the extracts have shown antifungal activity. All of the three plant samples have been active in free radical scavenging capacity (DPPH method) assay which was carried comparing with ascorbic acid and a-tocopherol. 66