Motivasyonun işgücü devri üzerine etkileri ve MARSA A.Ş. deki inceleme
- Tez No: 15820
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Günümüz işletmelerinde en büyük sorun işgören-örgüt bütün]eşmesidir. Bu nedenle, motivasyon ve motivasyondan ka3maklanan işgücü devri çok önemli bir konudur. Motivasyonun işgücü devri üzerine etkilerini incelediğimiz bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır: Birinci Bölümde, motivasyon kavramı, önemi ve geliştirilen klasik ve ve modern kuramlar incelenmiştir. ikinci bölümün bit inci kısmında işgücü devri kavramı, önemi ve iş- gücü devrini etkileyen işletme dışı ve işletme içi faktörler açıklanmış- tır. İkinci kısımda ise, işletme ve iş gören açısından işgücü devri iliş- kileri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünü oluşturan üçüncü bölümde ise, motivasyonun işgücü devri üzerine etkilerinin MARSA A, Ş.'deki incelenmesi yer almaktadır.İşletmelerin başarılarında motivasyon faktörü çok önemlidir. İşlet- meler motivasyon araçlarım yapılarına ve işgören isteklerine göre uygunve yeterince uygularsa“işletme-işgören bütünleşmesi daha da kolay sağlanabilecektir. İşgören işletmeyi ikinci bir aile olarak görecek, maliyetleri azaltıcı ve gelirleri artırıcı çabalarda bulunabilecektir. Böylece işletme çalışılabilecek bir örgüt imajına sahip olacaktır”kanısını taşı- maktayız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, the most important problem is the integration of personnel and organization in the businesses. So, motivation and manpower turnover which derived from motivation is very serious subject. This study which we have studied“ motivation affection on to turnover”is consist of three main parts. In first section, it has been studied motivation nation, its importance and being developed classical and modern theories. In first part of second section, it has been explained manpower turnover notion, its importance and the internal and external factors affecting the manpower turnover. In second part, it has been studied relationship of manpower turnover by business and personnel. In final section, there are practices related to subject in MARSA Company. The motivation factor is very important in succes of business. We believe that,“If a business uses the motivation tolls accordingly the integration of personnel and organization will be maintained easily.Moreover, the personnel will see the organization as a their second family and will try raising the revenuesand reducing cost. Thus, the business will have the image in which can be worked”.