Bolu, Abant gölü çevresinde yetişen Galanthus plicatus Bieb. subsp. byzantinus (Baker) D. A. Webb üzerinde bazı farmakognozik çalışmalar
Pharmacognostical studies on Galanthus plicatus Bieb. subsp. byzantinus (Baker) D. A. Webb growing around Abant lake, Bolu
- Tez No: 158216
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEHİR ÜNVER SOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Bolu, Abant Gölü orman evleri civarında yabani olarak yetişen Galanthus plicatus (Bieb.) subsp. byzantinus (Baker) D.A. Webb bitkisi iki farklı açıdan incelenmiştir. Bitki üzerinde gerçekleştirilen botanik araştırmalarda, biüdnin tayininde yararlanılabilecek ve muhtemel monografilerde yer alabilecek anatomik ve mikroskobik özellikleri araştırılmıştır. Kalite kontrol çalışmalarının yapıldığı araştırmalarda, Herba ve Bulbus Galanthi droglarının kalite kontrollerine esas oluşturabilecek bazı deneyler gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, nem, total kül ve sülfat külü miktar tayinleri için DAB 10' da yer alan deneylerden yararlanılmıştır. Sonuçlar, hem çiçekli ve hem de meyvalı vejetasyon dönemlerindeki bitkilerden ayrı ayrı hazırlanan drog örnekleri için tespit edilmiştir. Bu drogların teşhis ve saflık kontrolleri için İnce Tabaka Kromatografisi'nden (İ.T.K.) yararlanılmıştır. Drogların total alkaloit miktarları titrimetrik yöntem kullanılarak tayin edilmiştir. İlaveten, bu genusun fizyolojik ve farmakolojik açıdan önemli alkaloitleri olan galanthamine ve lycorine'in incelenen örneklerdeki mevcudiyeti, İ.T.K. ile kombine edilmiş spektrofotometri ve Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografisi (HPLC) olmak üzere iki farklı yöntemle araştırılmıştır. Sonuçlar, galanthamine ve lycorine'in bitkide kahtitatif olarak hesaplanabilecek miktarda bulunmadığım göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Galanthus plicatus Bieb. subsp. byzantinus (Baker) D. A. Webb, growing wild around the vicinity of forest houses, Abant Lake, Bolu, has been investigated by two different approaches. In botanical investigations carried out on the plant, anatomical and microscobical characteristics, which may be used in the determination of the species and maybe included in a prospective monograph were determined. In the course of the studies on the quality control determinations, some experiments, which may establish basis for the quality control of Herba and Bulbus Galanthi drugs, were performed. In this context, DAB 10 was referred to for the gravimetric determinations of humidity, total ash and sulfated ash. The results were determined for drug specimens prepared separately from plants collected during two different vegetation periods, flowering and fruiting seasons. Thin Layer Chromatography (TLC) was used for the identification and purity control of these plant drugs. The total alkaloidal contents of the drugs were determinated by a titrimetric method. Moreover, the investigated specimens were analyzed for the presence of physiologically and pharmacologically important alkaloids of this genus, galanthamine and lycorine, by using two different methods, one being a spectrophotometry combined with TLC and the other being High Pressure Liquid Chromatography (HPLC). Results show that galanthamine and lycorine are not present in the plant in amounts sufficient for a meaningful assay.