2-[[4-(sübstitüe-fenil/benzil)-1-piperazinil/piperidinil]metil]-6-(4-metoksifenil)-3(2H) piridazinon türevi bileşiklerinin sentezi ve analjezik ve antienflamatuar aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of derivatives of 2-[substituted-phenyl/benzyl)-1-piperazinyl/piperdinyl metil-6-(metoxiphenyl)]-3(2H) pyridazinon and investigation of their analgesic and antiinflammatory activity
- Tez No: 158217
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHTAP GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
112 6.0ZET Analjezik ve antienflamatuar aktivitelerini test etmek amacıyla yeni 2-[[4- (sübstitüe-fenll/benzil)-1-pipera2inil/piperidinil]-metil]-6-(4-metoksifenil)-3(2H) piridazinon IV türevlerinin sentezi yapılmıştır. Yeni piridazinon türevlerinin yapıları İR, 1H-NMR spektra ve elemente! analiz verileri ile ispatlanmıştır. 2-[[4-(4-Florofenil)-1-piperazinll]metil3-6-(4-metoksifenil)-3(2H)piridazinon IVe bileşiği analjezik ve antienflamatuar aktivite yönünden en dikkat çekici bileşik olarak tespit edilmiştir. Bileşik IVe fenilbenzokinon ile oluşturulan kıvranma testinde aspirinden daha fazla analjezik aktivite göstermiştir. Bileşik IVe aynı zamanda karagenin ile oluşturulan pençe ödemi testinde indometasin kadar aktif bulunmuştur. Bileşiklerin yan etkileri mide mukozası üzerinde değerlendirilmiştir. Bileşiklerin hiçbiri referans analjezik ve antienflamatuar ajanlar gibi mide ülseri yapıcı etki göstermemişlerdir. Bileşiklerin yapı aktivite ilişkileri farmakolojik aktivite sonuçları ile değerlendirilmiştir. Sentezlenen yeni bileşikler Tablo 2 'de verilmiştir.-113- Tablo 2 : Sentezi yapılan 2-[[4-(Sübstitûe-fenil/benzil)-1-piperazinil/piperidinil]-metil]-6-(4- metoksifenil)-3(2H)piridazinon türevleri OCH3 N N-CH2- R IV İİI. R Verim (%) E.D. (°C) Kapalı formül (Molekül Ağ.) Va w -O-0*-© 63 134 C24H27N3O2 389.49 -N N-CH2 -® 71 120 C23H26N4O2 390.47 Ve Vd~ Ve" VT -O® 67 128 C22H24N4O2 376.45 _NwN^©~cl 56 175 CzaHsaCIlSUOz 410.89 - N N 45 122 C22H23FN4O2 394.44 H3C(X71 138 C23H26N4O3 406.47 IVg IVh IVî IVj -Q-Q - N İM- (O/ N°2 / - \ >^A CH=CH - N N- ~® 41 52 34 64 144 143 116 118 C24H28NU03 420.50 C22H23N5O4 421.45 CsıHzaNsOz 337.44 C25H28N4O2 416.51
Özet (Çeviri)
-114 7.SUMMARY In order to examine analgesic and anti-inflammatory activities 2-[[4-(Substitue- phenyl/benzyl)-1-piperazinyl]methyl]-6-(4-methoxyphenyl)-3(2H)pyridazinone derivatives were prepared. The structures of these new pyridazinone derivatives were confirmed by their IR, 1H-NMR spectra and elementary analysis. Among the compounds prepared, 2~[[4-(4-fluorophenyl)~1-piDerazinyl]methyl]- 6-(4-methoxyphenyl)-3(2H)pyridazinone IVe was evaluated most attractive compounds as an analgesic and anti-inflammatory agent. Compound IVe was shown to be more potent analgesic activity than acetylsalicyclic acide (ASA) in the phenylbenzoquinone-induced writhing test (PBQ test). Also IVe has shown anti-inflammatory activity as well as standard compound indometacin at the carrageenan-induced paw edema method. Side effects of the compounds were also examined on gastric mucosa. None of the compounds showed gastric ulcerogenic effect compared with reference nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs). On the basis of available data, the structure- activity relationship in series of 2-[[4-(Substitue-phenyl/benzyl)-1 -piperazinyl]methyl]-6-(4-methoxyphenyl)- 3(2H)pyridazinones was also discussed. Synthesized new compounds have been given Table 2.- 115 - Table 2 : Synthesized2-[[4^Substituted-phenylA)enzyl)-1-piperazinyl/piperidinyl]-methyl]-^(4- methoxyphenyl)-3(2H)pyridazinone derivatives OCH3 N N-CH2- R torn. Yield mp (°C) Molecular Formula (MW) /a - N c*-@ 63 134 C24H27N3O2 389.49 - N N-CH2- (fj) 71 120 C23H26N4Q2 390.47 -OQ- 67 128 C22H24N402 376.45 Vd -N3N_H©^Cl 56 175 C22H23CIN402 410.89 Ve VT ?O-©-" 45 122 C22H23FN402 394.44 H3CCL-O-Q 71 138 C23Hİ2eN403 406.47 ¥g H5C2Ck -O® 41 144 C24H28N4O3 420.50 IVh -N N- (O/ N°2 52 143 C22H23N504 421.45 IVi O© 34 116 C21H23N5O2 337.44 IVJ CH=CH - N N- ^) 64 118 C25H28N402 416.51