İneklerde güç doğuma bağlı şekillenen retensiyo sekundinaryum'un engellenmesinde beta blokörlerin (Carazolol) ve PGF2α'nın etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 158231
  2. Yazar: SERVET BADEMKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HURİYE HOROZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
6- ÖZET Araştırmanın materyalini Türkiye Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne (TİGEM) bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesi Gökçayır Sığırcılık Şubesi'nde bulunan 2.5-9 yaşlan arasında güç doğum yapmış toplam 62 adet inek oluşturmuştur. Bu çalışmada ekbolik etkili Beta-reseptör blokörü carazolol ile PGF2CX analoglarından cloprostenoPün güç doğuma bağlı şekillenen retensiyo sekundinaryum ve fertilite üzerine olan etkisi araştırıldı. Hayvanlara doğumdan hemen sonra ait olduğu gruba göre 5mg. Carazolol (Suacron®) (n=21) veya 0.50 mg. Cloprostenol (Estrumat®) (n=21) ve kontrol grubuna (n=20) 10ml. serum fizyolojik yavru zarları atılıncaya kadar yirmi dört saat arayla (en fazla üç gün) uygulandı. İlaç uygulamalarından hemen sonra klinik muayenelerle yavru zarlarını atma süresi, retensiyo sekundinaryum oranı, metritis oranı, involüsyonun tamamlanma süresi, doğum sonrası ilk östrusun görülme süresi, doğum sonrası tekrar gebe kalma süresi ve gebelik başına düşen tohumlama sayısı değerlendirildi. Çalışma sonunda carazolol grubunda yavru zarları ortalama 6.95 ± 1.38 saat, cloprostenol grubunda 9.18 ± 1.46 saat ve kontrol grubunda da 15.82 ± 2.08 saatte atıldı. Carazolol grubunda %14.2, cloprostenol grubunda %38.0 ve kontrol grubunda %55 oranında retensiyo sekundinaryum şekillendi. Yavru zarlarının atılma süresi ve Retensiyo sekundinaryum şekillenenlerin oranı açısından gruplar arasındaki fark önemli bulundu (p0.05). Haftada bir yapılan rektal muayene bulgularına göre carazolol grubunda 41.0 ± 3.26 gün, cloprostenol grubunda 47.5 ± 1.96 gün ve kontrol grubunda 58.9 ± 3.76 günde 46involüsyonlar tamamlandı. Gündüz 2 saat arayla 30'ar dakika süreyle yapılan gözlemlerde klinik bulgulara göre östrus tespiti yapıldı. Bu gözlemlere göre carazolol grubu 52.3 ± 5.24 günde, cloprostenol grubu 57.7 ± 4.37 günde ve kontrol grubu ineklerinde 68.3 ±6.17 günde doğum sonrası ilk östruslarını gösterdikleri tespit edildi. İnvolüsyonun tamamlanma süresi açısından carazolol ile cloprostenol gruplarının kontrol grubuna göre farkı istatistiki olarak önemli olmasına (p0.05). İlk tohumlamadan sonraki 45. günde rektal muayene ile gebelik teşhisleri yapıldı. Doğum sonrası tekrar gebe kalma süresi carazolol grubunda 93.3 ± 8.25 gün, cloprostenol grubunda 94.7 ± 9.39 gün ve kontrol grubunda 113.7 ± 17.15 gün olarak tespit edildi. Söz konusu gebelikler sağlanıncaya kadar ortalama olarak carazolol grubunda 1.7 ± 0.21, cloprostenol grubunda 1.9 ± 0.23 ve kontrol grubunda ise 2.4 ± 0.41 tohumlama yapıldı ve bu parametreler açısından gruplar arasındaki fark önemli bulunmadı (p>0.05). Klinik ve rektal muayene bulgularına göre östrusa gelip ancak tohumlamalara rağmen gebe kalmayanların oranı carazolol grubunda %5.8, cloprostenol grubunda %5.5 ve kontrol grubunda %23.5 olarak tespit edildi. Elde edilen verilere göre gruplar arasındaki istatistiki fark önemli bulunmadı (p>0.05). 47
Özet (Çeviri)
7- SUMMARY The study was conducted at the Gökçayır dairy farm branch of Ceylanpmar Tarım İşletmesi affiliated to Turkish Agriculture Ministry (TİGEM). Sixty-two cows with dystocia, aged between 2.5-7 years were used. İn this study the effects of beta receptor blockers (carazolol) and an analogue of PGF2a (cloprostenol) on the prevention of retained placenta and the fertility in cows with dystocia were investigated. Just after parturition, according to the group in which the animal is belonging to 5 mg carazolol (Suacron®,Bayer) (n=21) or 0.50 mg cloprostenol (Estrumate®,DJ_F) (n=21) and to the control group (n=20) 10 ml. placebo is administrated by 24 hours interval until the expulsion of the fetal membranes (at most 3 days). After the drug administrations, the time of the expulsion of fetal membranes, the retained placenta rate, metritis rate, the time of completing of involution, the time of first estrus seeing after parturition, the time of becoming pregnancy again after parturition and the insemination number per each pregnancy is evaluated by clinical examinations. At the end of the study, the expulsion of the fetal membranes occurred in carazolol group about 6.95 ± 1.38 hours, in cloprostenol group about 9.18 ± 1.46 hours and about 15.82 ± 2.08 hours in control group. The retained placenta is occurred by the rate of % 14.2 in carazolol group, %38.0 in cloprostenol group and %55 in control group. From the point of view the time of the expulsion of fetal membranes and the rate of occurrence of retained placenta of all groups have important differences (p0.05). 48According to the finding by the rectal examinations that had maken once in a week in carazolol group 41.0 ± 3.26 days, in cloprostenol group 47.5 ± 1.96 days and in control group 58.9 ± 3.76 days involutions had been completed. Oestrus detection was made by the clinical findings and the observations it had been made at 2 hours interval and each controls continued 30 minutes. Conclusion of the observations it has been established that; carazolol group in 52.3 ± 5.24 days, that cloprostenol group 57.7 ± 4.37 days and that control group 68.3 ±6.17 days had shown the first estrus after parturition. Although the carazolol and cloprostenol groups have differences with the control group according to the time of involution completing (p0.05). Forty-five days after first inseminations, pregnancy determination was made by the rectal examinations. The average length of getting cows pregnant following parturition in groups received carazolol, cloprostenol and and control group were 93.3 +- 825, 94.7 and 1 13. 7 days respectively. During this time period 1.7, 1.9 and 2.4 times, cows in groups received carazolol, cloprostenol and control group were inseminated in order to get them pregnant following parturition. Statistically no significant difference was found amongst groups with respect to these parameters, (p >0.05). Although the cows displayed the estrous signs according to the clinical and rectal examination were inseminated, the rate of cows failed to become pregnant in groups received carazolol, cloprostenol and control group were 5.8%, 5.5% and 23.5% respectively. There was no statistically significant difference between groups according to results (p >0.05). 49