Avrupa Birliği, CADREAC ülkeleri ve Türkiye'de izlenen ilaç ruhsatlandırma prosedürleri
Pharmaceutical registration procedures in European Union, CADREAC countries and Turkey
- Tez No: 158233
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KANZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkilerine kısaca değinilmiş, her iki tarafın ilaç sektörleri karşılaştırılıp, farklılıklar tesbit edilmiş ve özellikle Gümrük Birliği açısından Türkiye'nin AB'liğine uyum konusunda yapabileceklerine değinilmiştir. Ruhsatlandırma konusunda AB, CADERAC Ülkeleri ve Türkiye'deki uygulamaları incelenmiş, yine Gümrük Birliği kapsamında tarafların, özellikle Türkiye'nin ilaçta ruhsatlandırma konusunda karşılaşabileceği sorunlar tesbit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye'de genel itibarı ile AB ruhsatlandırma mevzuatına uyumlu bir düzenleme mevcut olduğu görülmüştür. CADREAC ülkelerine katılmakla EMEA Uzmanlığı ve Avrupa Komisyonu kararlarının getirdiği ortak uygulamalar ve mekanizmaları tanımak, CADREAC ülkesi olarak Türkiye için bir avantaj oluşturacak, AB otoriteleri ve aday ülkeler için ortak standartların tanınması, adayların AB'ne katılım sürecini hızlandıracaktır
Özet (Çeviri)
In this study, the relations between Turkey and European Union in the framework of Customs Union and historical background is reviewed in general. The structure of sectors in the EU and Turkey is examined and compared with each other. At the same time the differences between the two pharmaceutical sectors and finally the harmonisation that Turkey should apply, is determined. The application of marketing authorisation in EU, Turkey and CADREAC Countries and possible problems that especially Turkey can face in the context of Customs Union is studied. The results have demonstrated that in Turkey the legislation procedures are harmonised with that of EU registration procedures. It has also been seen that the Cadreac Countries have gained some advantages, through which they can faciliate implementation of EU standarts and professional obligations in putting drug regulations into practice.