Vitis vinifera L. bitkisi üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic researches on Vitis vinifera L.
- Tez No: 158234
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞENAY KÜSMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
78 ÖZET Bu çalışmada, Vitis vinifera L.cv. Emir ve ev Boğazkere meyvaları Kavaklıdere şarap fabrikasından (şarap elde edilmeden ve elde edildikten sonra ) temin edilmiştir. Meyvalardan ayrılan tohumlar susuz sodyum sülfatla ezildikten sonra Soxhelet apareyinde petrol eteri ile ekstre edilmiştir. Yağ miktarları Emir ' de işlem öncesi 10,4154 %, işlem sonrası 9,4374 % ; Boğazkere ' de ise işlem öncesi 10,6483%, işlem sonrası 9,5559 % olarak bulunmuştur. Yağlardaki yağ asitleri Morrison metoduna göre Bortriflorür - metanol reaktifi ile metillenerek GC-MS 'e verilmiştir. Pikler standartlarla mukayese edilerek tayin edilmiştir. Her iki yağda da linoleik asit en fazla bulunmuştur. Her iki yağda da oleik asit, palmitik asit ve stearik asitler bulunmaktadır. Ayrıca yağlarda asitlik indisi, sabunlaşma indisi, ester indisi, iyot indisi, peroksit indisi ve sabunlaşmayan kısımların miktarı tayin edilmiştir. Bitkilerde bulunan resveratrol Kloroform-metanol ( 80:20 ), solvan sistemi kullanılarak ince tabaka kromatografisi ile tayin edilmiştir. Lekeler UV 366' da ve % 10 ' luk H2SO4 püskürtülerek tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY In this study, the fruits of VTtfs vinifera L. cv. Emir and Boğazkere are assured from Kavaklıdere wine factory, before and after wine prosessing. The seeds were separated from fruits and grounded with anhydr Na2 SO4 and then extracted with petroleum ether in Soxhelet apparatus.The amount of the fixed oils were found in type Emir as 10,4154 % before prosessing and 9,4374 %. after prosessing. In Boğazkere the percentage of the fixed oils were 10,6483 % and 9,5559 % in the seeds obtained before and after processing respectively. The fatty acids in the oils were methylated according to Morrison method by using Borontrifluoride - methanol reagent and applied to GC- MS. Peaks were identified by comparison with references and Wiley library data Linoleic was identified as major component. Oleic acid, palmitic acid and stearic acid were also found in the both of oil. In the oils, acid index, saponification index, ester index, iodine index, peroxide index and unsaponifiable matter were determined. For the identification of resveratrol by means of TLC is80 performed using Chloroform-methanol ( 80:20 ) solvent system with detection UV 366 and Sulphuric acid ( % 10 ) reagent.