Tuz içeren farmasötik preparatlarda akışa enjeksiyonlu hidrür oluşturmalı atomik absorpsiyon spektrometri (FI-HG-AAS) ile kurşun tayini
Determination of lead in the pharmaceutical preparation containing salt by using flow injection hydride generation atomic absorption spectrometry
- Tez No: 158237
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUSRET ERTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Derişik diyaliz çözeltilerinde ve kalsiyum destekleyici tabletlerde kurşun tayini için akışa enjeksiyonlu hidrür oluşturmalı atomik absorpsiyon spektrometri (FI-HG- AAS) kullanarak yöntem önerilmiştir. Ortamdaki asit derişimi, oksitleyici ve indirgeyici reaktiflerin derişimleri, taşıyıcı argon gaz akış hızının duyarlılığa etkisi incelendi. Yüksek tuz derişimlerinde dahi zemin sinyali gözlenmedi. Gözlenebilme sınırı, kör sinyalinin standart sapmasının 3 katı sinyal veren derişim, 500 uL enjeksiyon hacmi için 0.7 ug L“1 olarak bulundu. 20 ug L”1 kurşun derişiminde kesinlik % RSD cinsinden 3.7'dir. Çalışılan derişik diyaliz çözeltilerindeki kurşun derişimi 10-70 ug L"1 arasında bulundu. Kurşun katılmış numunelerde geri kazanım % 92.2-104.9 arasındadır. Aynı numunelerde kurşun tayini Chelex-100 reçine kullanarak katı faz ekstraksiyonu ile matriksten ayrıldıktan sonra ETAAS ile yapıldı. Sonuçların FI-HG-AAS ile uyum içinde olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
An analytical procedure using flow injection hydride generation atomic absorption spectrometry (FI-HG-AAS) for the determination of lead in dialysis concentrates and calcium supplements was introduced. The parameters such as acidity, concentration of oxidising and reducing agents and argon gas flow rate were investigated to reach the best peak height sensitivity. No significant background signal was observed at high salt concentrations. The detection limit, concentration giving a signal equal to three times standard deviation of the blank signal, was 0.7 ug L“1 for a 500 ul injection volume. Precision of the measurements at the 20 ug L”1 level was 3.7 % RSD. The dialysis concentrates analysed by FI-HG-AAS were found to have 10-70 ug L"1 of lead. The recoveries from the spiked samples were in the range of 92.2-104.9 %. The same samples were analysed by ETAAS after removing the matrix using solid phase extraction with Chelex 100. The results were in agreement with those obtained by FI-HG-AAS.