Çeşitli polimer kullanılarak kolona ilaç taşıyan sistemler üzerinde çalışmalar
Studies on colonic drug delivery systems using different polymers
  1. Tez No: 158236
  2. Yazar: ZEYNEP AY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİNE ÖZYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
117 ÖZET Son yıllarda, kolona özgü ilaç taşıyıcı sistemler kolon hastalıklarının tedavisi ve peptit/proteinlerin oral verilişi açısından önem kazanmıştır. Ayrıca, kolon hastalıklarında, ilaçların kolona hedeflendirilmesi yan etkileri azaltarak daha etkili bir tedavi sağlar, ön ilaçlar, pH'a hassas polimerlerle kaplama, kolonik bakterilerle parçalanabilen polimerlerle kaplama, zaman veya basınç kontrollü sistemler kolona özgü ilaç taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesi için başlıca yaklaşımlardır. Ornidazol; intestinal amobiyazis, anaerobik enfeksiyonlar, vajinitis, trikomoniyazis ve Crohn hastalığı gibi birçok klinik durumun tedavisinde kullanılan 5-nitroimidazol türevi bir ilaçtır. Ornidazol mide ve ince bağırsaklardan hızla absorbe olur. Bu yüzden ilacın konvansiyonel tabletler halinde verilmesi, büyük bir kısmının sistemik dolaşıma girmesine ve istenmeyen yan etkilerin görülmesine neden olur. Bu çalışmanın amacı; basınçla kaplama yöntemiyle, değişik polimerleri farklı oranlarda kullanarak ornidazolün kolona hedeflendirilmiş ilaç taşıyıcı sistemlerinin geliştirilmesi ve değerlendirilmesidir. 200 mg ornidazol içeren çekirdek tabletler, çeşitli polimer karışımları ile direkt basım yöntemiyle kaplandı. Tabletlerin hepsinde ağırlık sapması,, sertlik, friabilite, çap/kalınlık oranı gibi kalite kontrol çalışmaları yapıldı. Ayrıca çeşitli pH'larda tabletlerin şişme çalışmaları yapıldı ve çözünme ortamlarındaki pH değişimleri belirlendi. Tablet formülasyonlarının in vitro çözünürlük çalışmaları, USP 24'de kayıtlı palet yöntemi ile yapıldı. Mideden geçiş süresi yaklaşık 2 saat olduğu için, pH 1.2 hidroklorik asit tamponu içinde, 2 saat boyunca salım çalışması yapıldı. Sonra ortam pH 6.8 fosfat tamponu ile değiştirildi ve ince bağırsaktan geçiş süresi yaklaşık 3 saat olduğu için, çalışmaya 3 saat daha devam edildi. 5 saatin sonunda ortama 9 mL pektinolitik enzim ilave118 adildi ve salım çalışması 24 saat boyunca devam etti. Pektinolitik enzimin etkisinin belirlenmesi için, salım çalışmaları enzimli ve enzimsiz olarak yapıldı. Miktar tayini yönteminin güvenilirliğinin kanıtlanması için de analitik yöntem validasyonu yapıldı. Salım çalışmalarından elde edilen tüm sonuçlar“Peppas Eşitliği”kullanılarak kinetik açıdan değerlendirildi ve ilaç salım mekanizması tayin edildi. Salım hız sabiti ve korelasyon katsayısı,“In vitro ve in vivo kinetik korelasyonlar ve rutin uygulamaları”adlı bilgisayar programı kullanılarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
119 SUMMARY In recent years, colon-specific delivery systems have gained importance for the tifeament of colon diseases and peroral administration of peptides and proteins. Besides, drug targetting for the treatment of colon diseases, may provide an effective treatment with minimal systemic side effects for the treatment of colon diseases. Prodrugs, coating with pH sensitive polymers, coating with colonic bacterial degradable polymers, time or pressure controlled delivery systems are main approaches for developing colon-specific delivery systems. Omidazol is a 5- nitroimidazole derivate drug, widely used for the treatment of a variety of clinical conditions including intestinal amoebiasis, anaerobic infections, vaginitis, trichomoniasis and Crohn's disease. Ornidazole is rapidly absorbed from stomach and mall intestine. Therefore, most of the drug may enter into systemic circulation when ajdministrated in conventional tablet dosage form and unwanted side effects can be seen. The aim of this study is to develop and evaluate compression coated drug delivery systems of ornidazole targeted to colon, by using different polymers in different ratios. The core tablets containing 200 mg ornidazole were coated with different polymer mixtures by direct compression technique. Tablet quality control studies such as weight variation, crushing strength,, friability and diameter/thickness ratio were performed on all tablets. In addition swelling studies of tablets were done at different pH values and the pH changes of dissolution medium was determined. i i The in vitro dissolution studies of tablet formulations were performed by paddle rri^thod according to USP 24. The drug release from tablets were tested for 2 hours in pH 1.2 hydrochloric acid buffer as the average gastric emptying time is approximately 2 hours. Then the dissolution medium was replaced with pH 6.8 phosphate buffer, and the study v/as performed for 3 hours as the average small intestinal transit time is about 3 hours. At the end of 5 hours 9 ml_ pectinolytic enzyme was added to dissolution medium and test120 continued for 24 hours. The dissolution studies were carried out with and without enzyme to determine the effect of pectinolytic enzyme. Validation studies of analytical method were also performed for reliability of the a|ssay method. All of the results obtained from the dissolution studies were evaluated kinetically tjsing“Peppas Equation”and the drug release mechanism was determined. The release constant and correlation coefficients were calculated by a computer pjrogramme named“In vitro and in vivo kinetic correlations and routine applications”.