Tramadol'ün antinosiseptif etkisinde potasyum kanallarının ve nitrerjik sistemin rolü
The role of potassium and nitrergic system on the antinociceptive effect of tramadol
- Tez No: 158248
- Danışmanlar: PROF.DR. FAZİLET AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Tramadol'ün Antinosiseptif Etkisinde Potasyum Kanallarının ve Nitrerjik Sistemin Rolü Santral etkili bir analjezik olan tramadol'ün etkisinin, opiaterjik, noradrenerjik ve serotonerjik mekanizmalar aracılığıyla ortaya çıktığı düşünülmektedir. Ancak tramadol'ün opioid reseptörlerine düşük afînite göstermesi, etkisinin naloksonla kısmen bloke edilmesi, noradrenerjik ve serotonerjik mekanizmanın tam aydmlatılamamış olması bu ilacın etki mekanizmasında ağrı ve analjezi ile ilgili diğer sistemlerin de katkısının olabileceğini akla getirmektedir. Ağrının modülasyonunda potasyum (K*) kanalları ve nitrerjik sistemin önemli rolleri olduğu bilinmektedir. Gerek K+ kanallarının gerekse nitrik oksid (NO) yolağının modülasyonunun, ağrının algılanmasmdaki ve analjezik ilaçların etkilerindeki rolleri literatürde etraflıca incelenmiştir. Ancak tramadol'ün analjezik etkisindeki rolleri araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı K+-kanallannm ve nitrerjik sistemin tramadol'ün antinosiseptif etkisindeki rolünü araştırmaktır. Bu amaçla, tramadol'ün antinosiseptif etkisi farelerde hot-plate testi ile değerlendirildi Voltaja bağındı non-spesiftk K+-kanal blokörleri 4-aminopiridin (4-AP) ve tetraetilamonyum (TEA) ile NO prekürsörü L-arjinin'in ve nitrik oksid sentaz (NOS) inhibitörü NG- nitro-L-arjinin metil esteri (L-NAME)'nin bu etkiyi nasıl değiştirdiği incelendi. Bulgularımıza göre K+-kanal blokörleri 4-AP ve TEA tramadol'ün aninosiseptif etkisini azalttı, öte yandan NO prekürsörü L-arjinin tramadol cevabını azaltırken NOS inhibitörü L-NAME bu cevabı artırdı. L-arjininin tramadol cevabmı azaltıcı etkisi ise L-NAME tarafından geri çevrildi. Sonuç olarak tramadol'ün, fare hot-plate testinde oluşturduğu antinosiseptif etkide non-spesifik K+-kanallannın ve nitrerjik sistemin rolünün olabileceği düşünülmektedir. Anahtar Sözcükler : Fare, Hot-plate, Potasyum kanatlan, Nitrerjik sistem, Tramadol xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Role Of Potassium Channels and Nitrergic System on the Antinociceptive Effect of Tramadol It has been considered that tramadol, centrally acting analgesic, shows its effect via opiatergic, noradrenergic, serotonergic systems. It has a low affinity for opioid receptors and its effects can be partly blocked by naloxone. Noradrenergic and serotonergic mechanisms are still unknown so that the other systems which are associated with pain and analgesia may have a role on the antinociceptive effect of tramadol. It has been known that the modulation of both K+-channels and nitrergic pathways has a role on the perception of pain and the effects of analgesics. The aim of this study is to evaluate the effects of K+-channels and nitrergic systems on the antinociceptive action of tramadol. For this purpose, the antinociceptive effects of tramadol were determined by hot-plate test, and non specific voltage-dependent K+-channel blockers 4-aminopyiidine (4-AP) and tetraethylammonium (TEA), L-arginine, a nitric oxide (NO) precursor, and the NO synthase inhibitor NG-nitro-L-arginine methyl ester (L-NAME) were used to examine the effects of K+-channels and nitrergic system on the antinociceptive effect of tramadol. Our results indicated that K+-channel blockers 4-AP ve TEA reduced the antinociceptive effect of tramadol. L-arginine diminished the analgesic effect of tramadol, however L-NAME augmented these effects. The reduction of the effects of tramadol by L-arginine were reversed by L-NAME. In conclusion, we suggest that non-specific voltage-dependent K+-channels and nitrergic systems may have a role on the antinociceptive effect of tramadol in hot-plate test in mice. Key Words : Mice, Hot-plate, Potassium channels, Nitrergic system, Tramadol Xll