Tip 2 diyabet hastalarına farmasötik bakım uygulanması: Hasta eğitimi ve izlemi
Pharmaceutical care for type 2 diabetic patients: Patient education and monitoring
  1. Tez No: 158266
  2. Yazar: MERTKAN TURNACILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN, YRD. DOÇ. DR. MESUT SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
1. ÖZET Diabetes Mellitus ciddi bir sağlık problemidir. Kardiyovasküler hastalıkların, körlük ve böbrek yetmezliğinin önemli sebeplerinden biridir (42). Eczacıların diyabet bakım ekibinde yer almasının gerekliliği, bunun sağlayacağı faydalar ve yöntemleri ulusal ve bölgesel organizasyonlarca yayınlanan çeşitli kaynaklarda belirtilmektedir (19,49). Çalışmamızda tip 2 diyabet hastalarına sertbest eczane merkezli bir farmasötik bakım hizmeti vererek bu hizmetin hastaların temel olarak kan glukoz düzeyleri ve kan basıncı seviyelerine olan etkisini saptamayı amaçladık. Bunun yanında hastaların.'kiloları, vücut kitle indeksleri, sigara içme durumları, evde glukometre kullanarak kendi kan glukozlarını izlemeleri üzerine eczacının yapabileceği pozitif etkiyi araştırmayı planladık. Çalışmamıza katılan 43 Tip 2 diyabet hastasının farmasötik bakım öncesi 1 aylık izlem süresince ölçülen açlık kan glukozu, sistolik kan basıncı ve diyastolik kan basmcı ortalamaları sırasıyla 167,16 mg/dL, 142,56 mmHg ve 82,093 mmHg iken; 3 aylık farmasötik bakım çalışmamız sonunda 128,74 mg/dL (p0.05). Sonuç olarak Tip 2 diyabet hastalarına eczacı tarafından verilen farmasötik balom hizmeti, hastaların tedavi sonuçlarına pozitif yönde etki gösterdi. Çalışmamızın diyabetik hastalarda uzun vadede ortaya çıkabilecek komplikasyonları önlemede hasta eğitimi ve Metninin önemini ortaya koyduğunu ve konuyla ilgili çalışmalara ışık tutacağım umuyor, hasta odaklı eczacılık hizmetlerinin ülkemizde yerleşmesi ve yaygınlaşması için katkısı olacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY PHARMACEUTICAL CARE FOR TYPE 2 DIABETIC PATIENTS: PATIENT EDUCATION AND MONITORING Diabetes mellitus is a serious health problem. It is an important cause of cardiovascular diseases, blindness and renal failure (42). The necessity and the benefits of including the pharmacist in the diabetes care team is well defined and supported by guidelines in the literature published by regional and national organizations (19,49). We aimed mainly to explore the effects of the pharmaceutical care services [that we provided], on the blood glucose concentrations and blood pressure levels of patients with Type 2 diabetes in a community pharmacy-based study. The study was carried on with 43 Type 2 diabetic patients. Before patients were provided pharmaceutical care, their mean fasting blood glucose concentrations, systolic and diastolic blood pressure levels were found to be; 167,16 mg/dL, 142,56 mmHg and 82,093 mmHg, respectively. At the end of our study fasting blood glucose concentrations, systolic and diastolic blood pressure levels were measured as 128,74 mg/dL (p0,05). According to our study results, we can conclude that, the pharmaceutical care provided by pharmacists affected clinical outcomes of the Type 2 diabetes patients positively. We believe our study shows that patient education and monitoring are important in preventing the long term diabetic complications and we hope it will set a precedent for new studies, and prove helpful in spreading patient oriented pharmaceutical care in Turkey.