Farklı ilaçların, non-steroidal antiinflamatuvar ilaç kaynaklı mide ülseri üzerine etkilerinin deney hayvanlarında karşılaştırılması
Comprasion the effect of different drugs on nonsteroidal antiinflammatory drug induced gastric ulcer in experimental animals
- Tez No: 158265
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN, YRD. DOÇ. DR. MESUT SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
1. ÖZET NSAÎ ilaçların en önemli ve en sık görülen yan etkilerinin başında gastrointestinal (GÎ) sistem ile ilgili olanlar gelmektedir. Bu yan etkiler, farklı ilaçların meydana getirdiği yan etkiler arasında en sık görülenleridir. Çalışmamızda amacımız, NSAÎ ilaç kaynaklı ülserlerin önlenmesi ve tedavisinde meyan dekoksiyonunun etkilerini omeprazol ve misoprostolün etkileri ile karşılaştırmaktı. Çalışmamızın diğer bir amacı COX-2 inhibitörü olan selekoksibin analjezik ve antiinflamatuvar ajan olarak kullanıldığmda gastrointestinal sistem üzerine yan etkileri olup olmadığım araştırmaktı. Bu amaca yönelik olarak çalışmamızda deney hayvanları profilaktik ve tedavi çalışma gruplarına ayrıldı. Profilaktik çalışma grubunda, 3 gün boyunca 200 mg/kg aspirin uygulanmasından yarım saat önce 20-30 mL/kg orogastrik yolla meyan kökü dekoksiyon çözeltisi, 2,3 mg/kg intraperitonal olarak omeprazol ve 50 jıg/kg orogastrik yolla misoprostol uygulandıktan sonra yapılan histopatolojik muayenede misoprostolün istatistiksel olarak anlamlı koruma sağladığı gösterildi (p0,05) ve her üç ilaçla da tam iyileşme sağlandığı gösterildi (p0,05). İlaç danışmanlığında ve rasyonel ilaç kullanımında klinik eczacıların önemli görevleri dikkate alındığında bu tür çalışmalarda rol almalarının faydalı olacağını düşünüyor ve yaptığımız çalışmanın klinik eczacılara ve hekimlere yararlı olacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY COMPARISON THE EFFECT OF DIFFERENT DRUGS ON NONSTEROD3AL ANTIINFLAMMATORY DRUG INDUCED GASTRIC ULCER IN EXPERIMENTAL ANIMALS Gastrointestinal side effects and it's associated complications represent the most important problem relating to the use of nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs), those side effects are considered to be the most of all side effects produced by different drugs. In our study we aimed to compare the effect of licorice decoction in preventing and treating NSAID-induced ulcers with the effects obtained by omeprazole and misoprostol, on the other^hand, we aimed also to evaluate the effect of celecoxib, a selective COX-2 inhibitor toward gastrointestinal tract when used as analgesic and anti inflammatory agent To apply this aim, our study was divided into 2 parts, prophylacic and treatment In the prophylactic part, licorice decoction 20-30 ml/kg orally, omeprazole 2,3 mg/kg i.p, and misoprostol 50 ug/kg orally were administered for 3 consecutive days just a half hour before aspirin 200 mg/kg administration.