Vitis vinifera L. yapraklarının şeker hastalığı üzerindeki etkilerinin araştırılması
Evaluation of the antidiabetic activity of Vitis vinifera Leaves
- Tez No: 158267
- Danışmanlar: PROF.DR. FATMA ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
154 ÖZET Vitis vinifera (Vitaceae) çok yıllık, odunsu bir ılıman kuşak bitkisi olup gıda olarak ve şarap yapımında kullanılmaktadır. Bitkinin farklı kısımları yüzyıllardır birçok biyolojik etkisinden dolayı halk ilacı olarak kullanılmaktadır. Bitkinin yaprakları flavonoitler, tanen ve prosiyanidinlerce zengindir. Ayrıca organik asitler ve vitaminler de yüksek miktarda bulunmaktadır. Bu çalışmada Vitis vinifera L ev Kalecik Karası yapraklarından hazırlanan sulu ve etanollü ekstrelerin deney hayvanları üzerindeki antidiyabetik ve antioksidan etkileri incelenmiştir. Etkili bulunan sulu ekstre biyolojik aktiviteyle yönlendirilen fraksiyonlama yöntemine göre fraksiyonlanmıştır. Etilasetat ekstresi glikoz hiperglisemik ve diyabetik sıçanlarda kuvvetli antidiyabetik etki göstermiştir. Ayrıca ekstrenin antioksidan etkisi de yüksektir. Ekstrenin poliamit kolon ile ayrılması sonucunda elde edilen 5 fraksiyondan ikisi etkili bulunmuştur. Sonuç olarak bu çalışmada Vitis vinifera L. ev Kalecik Karası yapraklarında belirgin antidiyabetik ve antioksidan aktivite gözlenmiştir. İleriki çalışmalarda etkili maddelerin izolasyonu ve yapı tayini planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
-155 SUMMARY Vitis vinifera (Vitaceae) is a perennial, woody herb that grows in the temperate zone, is used as food and in wine production. For centuries, different parts of the plant have been used for various biological activities in folk medicine. The leaves of the plant is rich in flavonoids, tannins and procyanidins. There are also organic acids and vitamins in higher concentrations. In this study, the antidiabetic and antioxidant activity of the aqueous and ethanolic extracts of the leaves of Vitis vinifera L. ev Kalecik Karası were investigated on experimental animals. The aqueous extract was found more effective and fractionated by following to the bioassay- guided fractionation procedures. The ethylacetate extract was found to possess potent hypoglycemic activity in glucose-loaded and streptozotocin-induced diabetic rats. Also the antioxidant activity of the extract was found pronounced. Two fractions of five fractionated from the ethylacetate extract by polyamide column chromatography were found effective. As conclusion, in this study the leaves of Vitis vinifera L. cv Kalecik Karası was found to possess a potent antidiabetic and antioxidant activity. Further studies should be performed to isolate the active compounds and elucidate their structures.