Sıçan mezenterik arterinde Rho-kinaz enzim ekspresyonu ve damar yatağı perfüzyon basıncının kontrolüne Rho/Rho-kinaz yolağının katkısı
Expression of Rho-kinase and its contribution to the control perfusion pressure in the isolated perfused rat mesenteric vascular bed
- Tez No: 158276
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KANSU BÜYÜKAFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Sıçan Mezenterik Arterinde Rho-kinaz Enzim Ekspresyonu ve Damar Yatağı Perfüzyon Basıncının Kontrolünde Rho/Rho-kinaz Yoiağmın Katkısı Rho-kinaz enziminin sıçan mezenterik arterindeki ekspresyonu ve onun inhibiîörleri olan Y-27632 ve fasudilin, a adrenerjik reseptör agonisti olan fenilefrin ile ETa, ve ETr reseptör agonisti olan endotelin-1 (ET-1) ile arttırılmış perfüzyon basıncı üzerindeki etkileri araştırıldı. Servikal dislokasyonla öldürülen sıçanların karınları süratle açıldı, superior mezenterik arteri hızla kanüle edilip izole edildikten sonra sıcaklığı 37“C'de sabit tutulmuş bir hazne içine yerleştirildi ve bir perfüzyon pompası aracılığıyla sabit hızda (5-5.5 ml/dk) perfüze edildi. Damar yatağı perfüzyon basıncı fenilefrinle veya ET-1 ile artırıldı. ET-1, fenilefrine göre daha düşük konsantrasyonlarda vazokonstriksiyon oluşturdu. Y-27632 ve fasudil, perfüzyon basıncında konsantrasyon bağımlı bir azalma meydana getirdi. Eenilefrinle arttırılan perfüzyon basıncı üzerinde bu inhibitor ajanlar daha belirgin bir vazodilatasyon oluşturdular. Eenilefrinle kastırılmış mezenterik damar yatağı 10”' M konsantrasyonda Y-27632 ile % 85.8±3.7 oranında gevşerken, ET-1 ile perfüzyon basıncı arttırılmış damar yataklarında 10 M konsantrasyonda Y-27632 ile % 48.H5.4 oranında vazodilatasyon meydana geldi (/>
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Expression of Rho-kinasc and Its Contribution to the Control of Perfusion Pressure in the Isolated Perfused Rat Mesenteric Vascular Bed Rho-kinase expression was investigated in the rat mesenteric artery and effects of its inhibitors, (+)-(R)-trans-4-(l-aminoethyl)-N-(4-pyridyi) cyclohexanecarboxamide dihydrochloride monohydrate (Y-27632), fasudil (HA-1077) were examined on the perfusion pressure which was elevated by two different receptor agonists, namely a- agonist, phenylephrine and, ETa and KTB receptor agonist, endothelin-1. Y-27632 and fasudil produced concentration dependent decrease in perfusion pressure. There was no difference between concentration-response lines of these two inhibitors. Maximum decrease in the perfusion pressure induced by 10" M Y-27632 was 85.8±3.7 % when the tone was increased by phenylephrine. However it was 48.1±5.4 % (/>