Bypass graft dokusu internal meme arterinde nitrogliserin ile oluşturulan toleransta resveratrolün etkisinin incelenmesi
Searching the effect of resveratrol on nitrate tolerance incduced by nitroglycerin on bypass graft material human internal mammary artery
  1. Tez No: 158277
  2. Yazar: BAHAR COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
79 6. ÖZET Organik nitratlar kaip hastalıklarda kullanılan başlıca ilaç grubudur ancak uzun süre kullanımlar! ile etkilerine karşı tolerans gelişir. Bu çalışmada insan internal meme arterini kullanılarak, kırmızı şarap içinde yoğun bir şekilde bulunan resveratrol isimli polifenolik medenin nitrat toleransını tedavi edip etmeyeceği araştırıldı. Nitrat toleransı 90 dakika lO^M GTN inkübasyonu ile sağlandı. İlaç inkübasyonlan ise toplam inkübasyon süresinin son 20 dakikasında, 10uM'lık resveratrol için toplam inkübasyon süresinin son 20 dakikasında ve tüm inkübasyon süresince, veya luM'iık resveratrol için toplam inkübasyon süresinin son 20 dakikasında ve plato evresinde akut şekilde uygulandı. Bu aşamalardan sonra noradrenaline kastırılan dokuların GTN ile gevşemeleri sağlanarak oluşan doz-cevap eğrileri değerlendirildi. Böylece; - 90 dakikalık inkübasyon ile tolerans oluşturuiabildiği, - Oluşan toleransın 1, 1 0,20uM resveratrol inkübasyonu ile kısmen düzeltiiebildiği, - Akut resveratrol uygulandığında olumlu bir etkinin görülemediği, - 20uM resveratrol inkübasyonu yanında 10"%! L-NOÂRG inkübasyonu yapılınca tedavide olumlu sonuç alındığı,-80 - 20,200U/ml SOD ve 200U/ml katalaz gibi antioksidan ajanların inkübasyonu ile toleransın kısmen geri çevrilebildiği, - Ancak 20U/rnl SOD+20uM resveratroi inkübasyonu ile tedavide fazladan bir fayda görülemediği, - Oksitatif bir ajan olan H2O2 inkübasyonu ile toleransın daha kötüye gittiği anlaşılmıştır. - Ayrıca noradrenalinin kontraktil etkisinin tolerans oluşumundan sonra arttığı, - Tolerans oluşumunda endotel reaktivitesinin öneminin olmadığı, - 90 dakika boyunca yapılan 10uM resveratroi İnkübasyonunun toleransı iyileştirme açısından, toplam inkübasyon süresinin son 20 dakikasında yapılan inkübasyondan bir farkı olmadığı görülmüştür. Sonuçta in vitro ortamda insan arterleri ile oluşturulan toleransın dokulardaki endotel hücreleri ile değişmediği, serbest radika! süpürücü ajanlarla kısmen düzeldiği, serbest radikal oluşturan ajanlarla kötüleştiği, L-NOARG ile iyiye gittiği ve en az 20 dakikalık resveratroi uygulanması ile büyük ölçüde düzeldiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
-81 7. SUMMARY Organic nitrats are the main medicine group used in heart diseases. However, tolerance may occur when those medicine group is used for a long period of time. In this study, human internal mammary artery has been used, and resveratrol, a poiiphenolic compound exists intensively in red wine, has been examined whether it treats nitrat tolerance or not. Nitrat tolerance has been made with a 90 minutes of lO^M GTN incubation period. Medicine incubations have been applied for the last 20 minutes of the total incubation period, for the last 20 minutes of the 10 uM resveratrol and for the whole incubation period, or for the last 20 minutes of the 1 uM resveratrol and plato phase in acut form. Thus it has been understood that; -Tolerance can be built with a 90 minutes incubation, -The existing tolerance can partially be treated by 1, 10, 20 uM resveratrol, -No treatment occurs when acute resveratrol is applied, -Treatment occurs when lO^M GTN incubation is used in addition to 10 uM resveratrol incubation,82- -Tolerance can partially be abolished with the incubation of antioxidant agents such as 20 U/rnl, 200U/ml SOD and 200U/ml katalaz, -The 200U/ml SOD+20 uM resveratro! incubation has no additional treatment, -The situation has been worsened with the antioxidant agent H2O2 Besides; -Noradrenalin's contractile effect has increased after the existence of tolerance, -Endotel reactivity has no effect in the existence of tolerance, -fn terms of treatment of the tolerance, there is no significant difference between the 10 uM resveratrol applied for 90 minutes of incubation and resveratrol applied for the last 20 minutes of incubation. Finally it has been understood that; tolerance built in in vitro environment with human artery does not change with the endothelial cells in tissues; tolerance can partially be treated with free radical scavenger agents, and can relatively be treated by L-NOÂRG, and can widely be treated with a minimum 20 minutes of resveratrol application. After those steps, tissues stretched by noradrenalin have been relaxed by GTNCIO^-IO"4!^) and the obtained dose-response curves have been exmanined.