İşletme yönetiminde toplumsal sorumluluk ve uygulamalı sorunlarına ilişkin çözüm önerileri
  1. Tez No: 15828
  2. Yazar: HÜLYA ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
ÖZET Bu çalışmada, işletme yönetiminde toplumsal sorumluluk konusu, kuramsal ve uygulamalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, işletme ve toplum ilişkilerine değinilerek, sorumluluk kavramının işletme ve yönetimi karşısındaki durumu ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, işletmelerde başlıca toplumsal sorumluluk alanları incelenmiş ve toplumsal sorumluluk kavramına ilişkin kuramsal yaklaşımlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde, işletmede yönetimin ve örgütün toplum- sal sorumluluğu ele alınarak, yönetim 've örgüt kuramları karşısında toplumsal sorumluluk kavramının durumu incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, işletme yönetiminin toplumsal sorumluluk konusu karşısındaki durumu uygulamalı olarak ele alınmış ve uygulama sonucu belirlenen sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study; examined the subject of social responsi bility, theoretically and practically for management of busi- ness. In the first part of this study, business and society relations is touched an the conception of responsibility is examined against business and its management. In the second part of study, areas of main social re- sponsibility in business are examined and the theoritical approach regarding social responsibility Is taken into con- sideration. In the third part of study, the social responsibility of management and organization theories are examined against situation of concept social responsibility. In the fourth of study, the situation of management of business against subject of social responsibility is examined pratically and some solutions are advised to the problems.