Organize sanayi bölgeleri ve Eskişehir uygulaması
  1. Tez No: 15827
  2. Yazar: AYDIN MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Sanayileşmenin gelişmeye başlamasıyla; yol, nehir, Deniz kenarlarına veya yerleşim merkezlerinin içlerine,kurulan sanayi işletmeleri cansız ve düzensiz bir şekilde altyapıdan yoksun olarak genişlemişlerdir. Bunun sonucu sanayi işletmeleri de modern üretim teknolojilerini kullanmak, kuruluş yeri seçiminde maliyetleri azaltmak için en iyi (ucuz ve çabuk) ulaşım imkanları olan, gelecekte ek üretim ünitelerinin genişlemelerine imkan verecek tesislerin kurulabileceği bölgeleri tanımlamaya başlamışlardır. Bu da Organize Sanayi Bölgeleri kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu araştırmamızda özellikle sanayileşmeyi hızlandırmak ve dengeli bölgesel kalkınmayı amaçlayan Organize Sanayi Bölgeleri incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, sanayileşme ve bölgesel kalkınma başlığı altında sanayinin tanımı, alt kesimleri, sanayileşme stratejileri sanayileşmenin kalkınma ve bölgesel gelişme ile olan ilişkisi ele alınmıştır. Daha sonra O.S.B.lerine geçilerek O.S.B.nin tanımı, gelişimi, amaçları uygulama ilkeleri ve bunların şehir ve bölge planlamasındaki önemi incelenmiştir. İkinci bölümde, 0.S.B.lerinin Türkiye'deki gelişimi verilmiştir. Daha sonra uygulama olarak Eskişehir O.S.B.nin genel yapısı, organizasyon ve planlanması, genel durumu, istihdam ve talep durumu alınarak O.S.B.nin Eskişehir ekonomisine katkısı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, karşılaşılan sorunlar ele alınarak bu sorunların çözüm önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As development in industry occured industrial plants (here located near the roads, rivers or sea and provinces i&ve irregularly expanded unprovided with infra~structure. ?or this reason, in order to use modern manufacturing technologies and reduce costs choice of an appropriate installation place, where has good conditions with respect to cheap and rapid transportation and may be as sufficient ¦as to allow for extension of plan due to course is began to ibe considered more seriously by industrialists. Consequently.Organized Industrial Districts have been established. In this analysis, Organized Industrial Districts have been established in order to improve industrialization and balanced domestic development were examined. In the first part of the text, below the headline of“Industrialization and Areal Development”, definition of industry and its sub-sectors, industrialization strategies and also relationship between industralization and areal development were considered. Then having described Organized Industrial Districts development, aims and principles of applications and its importance of these dictricts in city and area planning were examined. In the second part, development of Organized Industry Dictricts was given. Following this, as an application general structure, organization and planning of Eskişehir's Organized Dictrict and its contribution to general economic structure of Eskeşiher were examined taking general situation, employment and demand up. As for part three, the problems faced were considered and some recommendations for these were discussed.