Türk Vergi Hukuku'nda amortisman uygulaması
Amortization application in Turkish tax system
  1. Tez No: 15829
  2. Yazar: NUSRET TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
TÜRK VERGİ HUKUKUNDA AMORTİSMAN UYGULAMASI Bir yüksek lisans tezi olarak hazırlanan ve "TÜRK VERGİ HUKUKUNDA AMORTİSMAN UYGULAMASI» başlığını taşıyan bu çalışma iki bölüm, bir de uygulama kısmından oluşmakta dır. Birinci bölümde Özellikle amortismanın tanıtılması üzerinde durulmuştur. Ayrıca amortisman ayırmada karşılaşı lan sorunlar ile yine amortisman ayırmada uygulanan süreler ve oranlar üzerinde de gerekli açıklamalar yapılmaya çalı şılmıştır. İkinci bölümde ise, amortisman ayırma yöntemleri ile amortismana tabi bazı iktisadi değerlerin zamanla uğrayabi lecekleri bazı değişiklikler sonucunda yapılacak işlemler incelenmiştir. Ayrıca bölüm son kısmında da gelişmiş ülkeler den Belçika, Federal Almanya, Fransa, İtalya ve * Hollanda 'da- ki amortisman uygulamaları üzerinde durulmuştur. Uygulama kısmında da değişik ölçekten, değişik sek törlerden seçilen kamu ve özel sermayeli işletmelerde bir anket çalışması yapılmıştır. Anket formu, amortisman uygula masına yönelik yedi sorudan oluşmaktadır. Nusret TUNÇ
Özet (Çeviri)
Amortization Application in Turkish Tax System This study which is preporcd as a master thesis consists of two chapters and a practice part. In first part, especially descnption of depreciotion is emphasized on the- other hand necessary expenations are mode about the problems which are faced in calculation of depreciotion charges also rates and time figures in depre ciotion occasnting fild are reviewed. In xccond part procedures which have to be mode due to changes which will occur by time in the value of econo mic assets (which are subject to depreciotion) and depreci otion occounting mettods are investigneted. Also in the last part depreciotion accounting practi ces of some' developed countries - Begium, Germany, Prance, Italy and Holland- are handled. In practice part an inguiry is mode in different businesses of public and private sector which have different scales. The inguiry form. Is composed of seven questions which are relotcd'to depreciotion accounting proctice.