Metroprolol tartaratın farklı formülasyonlarının hazırlanması ve in vitro değerlendirilmesi
The preparation and in vitro evaluation of different metoprolol tartrate formulations
  1. Tez No: 158289
  2. Yazar: TANER ŞENYİĞİT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ESRA BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
107 ÖZET Metoprolol tartarat (MT); hipertansiyon, anjina pektoris ve aritmi tedavisinde kullanılan bir selektif Pı-bloker ajandır. Kısa yarılanma ömrü(3-4 saat) nedeni ile, uzun dönem tedavide etkili kan konsantrasyonunu sürdürebilmek için tekrarlanan dozlarına gerek duyulmaktadır. Bu sebepten, hastanın tedaviye uyuncunu arttırmak amacıyla kontrollü serbestleştiren dozaj şekillerinin hazırlanması gereklidir. Bu çalışmada MT'ın matriks tablet, 2 katlı matriks tablet ve boncuk tipi kontrollü serbestleştiren formülasyonlarının hazırlanması amaçlandı. Tablet formülasyonları farklı tip poiimerler kullanılarak doğrudan basım yöntemi ile, boncuk formülasyonları ise iyonotropik jelasyon yöntemi ile hazırlandı. Tablet formülasyonlarının, tüm tablet kontrolleri yapıldı. Hazırlanan formülasyonlar, MT'ın günde 2 defa kullanımına göre dizayn edildi ve buna uygun olarak MT'ın hedef salım profili çıkarıldı. Tablet formülasyonlarının in vitro salım çalışması USP XXIlPde kayıtlı döner sepet yöntemi ile, boncuk formülasyonlarının salım çalışması ise palet yöntemi kullanılarak yapıldı. Elde edilen salım profilleri, MT'ın hedef salım profiline uygunluk yönünden değerlendirildi ve ayrıca ticari preparatlann salım profilleri ile karşılaştırıldı. Kullanılan miktar tayini yönteminin güvenilirliğini kanıtlamak amacı ile analitik yöntem validasyonu çalışması yapıldı. Salım çalışmalarından elde edilen sonuçlar,“Peppas”eşitliği kullanılarak kinetik açıdan incelendi ve formülasyonların serbestleşme mekanizmaları saptandı. Ayrıca tüm bu sonuçlar uygun kinetik model ve salım hızı sabitini belirlemek için bir bilgisayar programına uygulandı.108 Doğa!, biyoparçalanabiür bir poiimer olan karragen kullanılarak hazırlanan iki katlı matriks tablet formülasyonu ile, MT'ın sıfırına dereceden kontrollü serbestleşen dozaj formunun hazırlanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
109 SUMMARY Metoprolol tartrate (MT), is a selective Pi-adrenergic antagonist agent and widely used in the treatment of angina pectoris, arrhythmias and hypertension. It has short plasma half life about 3-4 hours, which makes frequent dosing necessary to maintain the therapeutic blood levels for a long term therapy. Therefore, controlled release dosage forms of MT are necessary for improve patient compliance. The aim of this study is to prepare matrix tablet, two layer matrix tablet and bead formulations of MT for controlled release. Tablet formulations were prepared by direct compression technique with using different polymers and bead formulations were prepared by ionotropic gelation method. Tablet controls were done on all tablet formulations. All formulations were designed for twice daily administration of MT and appropriate target profile was plotted. The dissolution studies of tablet formulations were performed by basket method according to USP XXill and the dissolution of bead formulations were studied by using USP XXIII paddle method. Release profiles of formulations were evaluated for compliance of target release profile of MT. Furthermore, these profiles compared to release profiles of commercial products. Analytical method validation studies were also performed for reliability of the assay method. All the results obtained from the dissolution studies were evaluated kinetically by using“Peppas equation”to determine drug release mechanism. Also the release constant and correlation coefficients were calculated by means of computer programme.110 in conclusion, zero order controlled release dosage forms of MT can be prepared by two layer matrix tablet formulations with natural, biodegradable polymer carrageenan.