Ellajik asit içeren bazı bitkisel ekstreleri ile hazırlanan formülasyonların melanogenezis üzerine inhibitör etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the inhibitory effect of some formulations prepared with plant extracts which contains ellagic acid on melanogenesis
- Tez No: 158290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEN ÖZER, PROF. DR. BİJEN KIVÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kozmetoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışmada amacımız ellajik asit içeren etkili bir depigman kozmetik ürün geliştirmektir. Bunun için öncelikle ellajik asit içeren bitki ekstreierinde, ellajik asit miktar tayini yapiidı.Daha sonra sentetik ellajik asit ve yüksek konsantrasyonda eiiajik asit içeren bitki ekstreieri, tek tek ve karışımları halinde tirozinaz inhibitor aktiviteleri açısından değerlendirildi. Sentetik ellajik asit, yüksek konsantrasyonda ellajik asit içeren bitki ekstreieri ve bu ikisinin karışımlarını içeren farklı formülasyoniar hazırlandı. Formülasyonların tirozinaz inhibitor aktiviteleri değerlendirildi. En yüksek tirozinaz inhibitor aktivite gösteren formülasyoniar ile sadece ellajik asit içeren formülasyonlardaki ellajik asit miktarı tayin edildi. Bu değerlendirmeye tabii tutulan formülasyonlara 2 ay süreyle stabilite testleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of study was to develop a novel depigmenting formulation containing eilagic acid for cosmetic use. For this purpose the tyrosinase inhibitory activity of synthetic eliagic acid and plant extracts containing eilagic acid were compared one by one and in different combinations. The formulations of synthetic eliagic acid, plant extracts containing eilagic acid and combinations of these were prepared. Afer than, tyrosinase inhibitory activity of the formulations were evaluated. The formulations showing highest tyrosinase inhibitory activity and the formulations contaning only synthetic eliagic acid were examined for their eilagic acid content. The stability tests were applied to these formulations for two months.