Türk Vergi Hukukunda ticari alacakların değerlemesi
The Valuation of commercial credits in Turkish Law
  1. Tez No: 124643
  2. Yazar: FİLİZ AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRK VERGİ HUKUKUNDA TİCARİ ALACAKLARIN DEĞERLEMESİ Filiz AYDIN Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2003 Danışman: Yrd.Doç. Dr.! Doğan GÖKBEL Türk Vergi Hukukunda ticari ilişkilerin neticesinde meydana gelen alacakların Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre değerlemeye tabi tutulması incelenmiş, uygulamada ortaya çıkan aksaklılar belirlenmiştir. Birinci bölümde, değerlemenin vergilemedeki öneminin yanı sıra Türk Vergi Hukuku'nda, Türk Ticaret Hukuku'nda ve muhasebede değerlemenin yeri açıklanmıştır. Ayrıca Vergi Usul Kanunu'nda yer alan değerleme ölçüleri sayılıp, hangi iktisadi kıymetin hangi değerleme ölçüsü ile değerleneceği belirtilmiştir. ikinci bölümde, alacak kavramı açıklanıp; senetli, senetsiz, çekli, Türk Lirası ve döviz cinsinden olan ticari alacakların değerlemesinin yanı sıra, ihracat nedeniyle meydana gelen alacakların değerlemesi konusunda inceleme yapılmıştır. Verilen depozito ve teminatların, sipariş avanslarının ticari alacak gibi değerlemeye tabi tutulup tutulmayacağı üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, alacakların vadesinde alınamaması halinde, hukuki takip yollarına bağlı olarak ve bu takiplerin neticesine göre söz konusu alacakların nasıl değerleneceği ve uygulamada yaşanan sorunlar, borçlu olan işletmelere göre de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this present thesis; it has been evaluated the valuation of the receivables incurred as a result of the commercial relations in Turkey, laying bare the hitches cropping up in the implementation. In the first part besides the significance of the valuation in taxation, the role of the valuation in Turkish Tax Law, Turkish Commercial Code and accounting has been explained. Moreover the valuation criteria set forth in Tax Procedural Law have been enumerated, pointing out that which economic value has been evaluated against which valuation yardstick.. In the second part the concept“receivable”has been explained and an evaluation and inquiry has been made into the valuation of the receivables incurred due to the export in addition to the valuation of the commercial receivables with or without bonds, in checks, Turkish Lira and foreign exchange. It has been dwelled upon that whether the deposits, guarantees and order advances are to be subjected as valuation of the commercial receivable or not. In the third part it has been investigated how the said receivables shall be valuated together with the problems in actual implementation depending on the legal prosecutable means according to the result of the legal prosecution in case and if the receivables prove to be overdue from the standpoint of the companies in debt.