Banka otomatik veznelerinin sıra bekleme sistemi olarak analizi
- Tez No: 15830
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. EKREM ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Türk bankacılık sektörü, son bir kaç yıldan beri, sektörün, örgütsel, finansal ve kültürel yapılarında önemli değişimlere sahne olmaktadır. Elektronik Fon Transfer Sistemi (EFTS) bu değişimlerden biridir. EFTS; -müşterilere yeni ve etkin ürünler sunmayı, -maliyet kontrolü için önlemler almayı ve sektörün işgücü yoğun yapısı nedeniyle, yüksek işgücü maliyetinin bankaya getirdiği yükü azaltmayı, -hem günlük rutin işlemler, hem de stratejik kararlarda, geliştirilen yüksek, teknolojiyi kullanmayı amaçlar. Bu araştırmada, müşteriler için verilen EFTS servislerinden en yaygını olan, günde 24 saat para çekilebilen ve yatırılabilen Otomatik Vezne makinalar, bir sıra bekleme sistemi olarak sunulmuştur. Türkiye'de söz konusu hizmeti vermeye yeni başlamış bir ticari banka için, otomatik vezne ile ilgili kuyruk özellikleri ve nakit para ödeme hizmetinde geleneksel sistemden otomatik vezne sistemine geçiş nedenleri, Sıra Bekleme Teoremi ve Başabaş Noktası Analizi yöntemi ile bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkish banking industry, has been experiencing some major developments effecting its organizational, financial and cultural structure for a couple years. Electronic Fund Transfer System (EFTS) is one of these developments that aims; -to offer new and efficient products for customers, -to take measures directed to control costs and to reduce the increasing burden of high labor prices because of its labor intensive nature, -to make use of high technology for both, rutine operations and also strategic declons in this research, the most widespread EFTS service for customers, Automated Teller Machines (ATM's) which dispense cash and accept deposits 24 hours a day, has been presented as a waiting line system. For a commercial bank in Turkey, which has began to offer automated teller machine servise newly, the ATM queue characteristics and the reason for change their cash payment system, from traditional method to new method has been tried to find by means of Queueing Theory and Break-even Analysis technique.