Sıçanlarda akrilamid ile oluşturulan sinir hasarına eritropoetinin etkilerinin araştırılması
Investigation of the protective effects of erythropoietin on acrylamide-induced neurotoxicity in rats
- Tez No: 158305
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SENA SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Akrilamid (Akr), endüstride çok geniş kullanım alanları bulunan suda çözünürlüğü yüksek bir maddedir. Ancak, kilo kaybı, iskelet kaslarında güçsüzlük ve ataksi ile karakterize nörotoksisiteye neden olmaktadır. Nörotoksik etkinin, esas olarak periferik sinirlerde, akson terminallerinden başlayarak proksimale doğru ilerleyici dejenerasyon ve bunun yanında yavaşlayan aksonal rejenerasyon mekanizmalarına bağlı olduğu düşünülmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, hematopoetik bir faktör olan eritropoetinin (Epo) sinir sisteminde yaygın olarak bulunduğu ve güçlü nöroprotektif etkili olduğunun gösterilmesi ile aksonal nöropatilerin tedavisinde gelecekteki klinik önemi artmıştır. Çalışmamızda, Epo 'nun Akr nöropatisinde koruyucu etkileri incelendi. Bu amaçla, erkek Sprague-Dawley sıçanların içme sularına 2 hafta süre ile Akr (400 ppm) verilerek toksisite oluşturuldu. Aynı zamanda, intraperitoneal olarak Epo (Akr + Epo grubu; 2500 IU/kg/gün, n=10) veya serum fizyolojik (Akr grubu; n=10) verilmeye başlanarak enjeksiyonlara 3 hafta devam edildi. Kontrol grubuna deney süresince normal içme suyu verildi (n=10). Akr uygulaması başlamadan önce ve başladıktan sonraki 7., 14. ve 21. günlerde hayvanların motor fonksiyonları döner silindirdeki hareketleri (rota-rod) ve kavrama güçleri (grip strength) testleri ile; duyusal aktiviteleri ise pençe çekme hareketi (von Frey filamenti) ile ölçüldü. Kas dokusunun inervasyonuna ve aksonlara etkiyi incelemek amacı ile alman doku örnekleri histolojik olarak (anti-PGP 9.5 işaretlemesi, alfa- bungarotoksin işaretlemesi) incelendi. Akr verilen hayvanlarda oluşan mekanik hiperaljezi Epo verilmesi ile önlendi ve Epo verilen hayvanların kavrama gücünde daha az azalma görüldü. Akr'in rota-rod performanslarında yaptığı azalma açısından Epo ve kontrol grubunda farklılık görülmedi. Duyusal ve motor fonksiyon testlerinin sonuçlarına paralel olarak, ayak dokusunda, kontrol grubunda hemen hiç miyelinsiz akson görülmezken, Epo verilen hayvanlarda miyelinsizaksonlar belirgin olarak saptandı (anti-PGP 9.5 işaretlemesi). Benzer şekilde, intrinsik kaslarda inervasyonun Epo grubunda daha iyi korunduğu gözlendi (alfa-bungarotoksin işaretlemesi). Sonuç olarak bu çalışma, Epo tedavisinin Akr'in neden olduğu distal aksonapatide nöroprotektif etkili olduğunu göstermektedir. Nöroprotektif etki hem motor hem duyusal sinirlerde görülmekle beraber, duyusal nöronlarda daha belirgindir. Epo 'nun santral ve periferik sinir sisteminde oluşan çeşitli nöronal hasarlarda koruyu etkisi ve mekanizmasının aydınlatılması nörolojik hastalıkların tedavisindeki önemini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of the Protective Effects of Erythropoetin on Acrylamide-Induced Neurotoxicity in Rats Acrylamide (Acr), a water soluble chemical agent, is widely used in industry. However, it causes neurotoxicity characterized by weight loss, muscle weakness and ataxia. This neurotoxic effect is suggested to be due to degeneration of peripheral axons starting from the axon terminals and progressing proximally. In addition, axonal regeneration is also believed to be decreased. In recent years, the demonstration of the neuroprotective effects of erythropoietin (Epo), a hematopoetic factor, that is abundant in nervous system with neuroprotective effects increased the future clinical significance of Epo in the treatment of axonal polyneuropathies. In this study, to investigate the effects of Epo on Acr-induced neurotoxicity, Acr (400 ppm) was administered to adult Sprague-Dawley rats in drinking water for 2 weeks. At the onset of Acr administration, animals were given Epo (Acr + Epo; 2500 IU/kg/d, ip, n=10) or saline (Acr; n=10) for a total of 3 weeks. Control animals were given regular drinking water (n=10). Behavioral sensory (paw withdrawal latency) and motor (rota-rod and grip strength) tests were done at baseline, 7., 14. and 21. days. Plantar footpads, and intrinsic foot muscles were harvested for histological analysis (anti-PGP 9.5, alpha-BT). Acr treated animals developed mechanical hyperalgesia which was prevented by Epo administration. Similarly, compared with controls, Epo treated animals had less reduction in their grip strength at 2 weeks. Acr induced a significant reduction in rota-rod performance and there were no differences between Epo or vehicle treated animals. These behavioral studies were reflected in morphological analysis of target innervation. Plantar footpads were almost devoid of any intraepidermal unmyelinated axons in Acr treatedanimals (anti-PGP 9.5 staining), but there were many axons in Epo treated animals. Similarly, innervation in intrinsic foot muscles (alpha-BT binding) were better preserved in Epo treated animals. Tn conclusion, these results indicate that Epo has a neuroprotective effect on Acr- induced distal axonapathy. Although mis neuroprotective effect is seen in both motor and sensory axons, it is more prominent for sensory neurons. Understanding the protective effects and mechanism of action of Epo in the nervous system further increases the clinical significance of Epo in neurological diseases.