Fenitoinin UV-visible spektrofotometri ve HPLC yöntemleriyle miktar analizi
UV-visible spectrophotometric and HPLC methods of phenytoin quantity analysis
- Tez No: 158304
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Fenitoinin (FNT) klinikte antiepileptik olarak kullanılan antikonvülsan bir ilaçtır. FNT'nin analizi için in vitro ortamlarda 0., 1. ve 2. türev spektrofotometri ve HPLC yöntemleri geliştirilerek, validasyon işlemleri yapıldı. Spektrofotometrik çalışmalarda, optimum koşullar belirlendikten sonra orijinal UV spektrofotometri 202 nm, 1. türev spektrofotometri 200 nm ve 2. türev spektrofotometri 202 nm dalga boylarında spektrumlar alındı. 0., 1. ve 2. türev spektrofotometrik çalışmalarda 1-10 ug/ml konsantrasyon aralığındaki FNT'nin standart çözeltilerinin kalibrasyon eğrileri çizildi. Bu eğrilerin regrasyon katsayıları sırasıyla 0.999, 0.998 ve 0.997 olarak belirlendi. Gün içi ve günler arası analizler yapılarak kesinlik ( % RSD ) değeri % 11 'den küçük olduğu, LOD değeri 0.4 ug/ml ve LOQ değeri 0.5 ug/ml olduğu belirlendi. HPLC çalışmalarında; Diyod Array Dedektör, ters faz Ci8 kolonu, izokratik pompa sistemi ve mobil faz olarak da asetonitrilrmetanol: fosfat tamponu (pH: 4) ( 20:20:60 h/h/h) kullanıldı. Kromatografik koşullar; kolon sıcaklığı değişken, hareketli faz akış hızı 1 ml/dak, dalga boyu 220 nm ve enjeksiyon hacmi 20 ul olarak seçildi. FNT'nin çözeltileri için kalibrasyon eğrileri çizildi. Regrasyon katsayısı 0.998, gün içi ve günler arası kesinlik değeri % 4.8'den küçük, LOD değeri 0.1 ug/ml ve LOQ değeri 0.2 ug/ml olarak belirlendi. Plazma çalışmalarında, farklı konsantrasyonlardaki FNT'nin çözeltileri spike yapılıp, karıştırıldı ve kloroform ile ekstraksiyon gerçekleştirildi Ekstraksiyon yapılmış çözeltilerde FNT'nin analizleri spektrofotometride ve HPLC ile yapıldı. Spektrofotometrik çalışmalarda, kalibrasyon eğrileri çizilerek regrasyon katsayıları sırasıyla 0.997, 0.998,0.999, LOD değeri 0.5 ug/mL, LOQ değeri 0.75 ug/mL, gün içi ve günler arası kesinlik (% RSD) % 8.62'den küçük ve plazmadaki FNT'nin ortalama gerikazanımı % 90.8 olduğu belirlendi. HPLC çalışmalarında ise kalibrasyon eğrisinin regrasyon katsayısı 0.999, LOD değeri 0.4 ug/ml, LOQ değeri 0.5 ug/ml, gün içi ve günler arası kesinlik (%RSD) % 4.6'dan küçük ve ortalama geri kazanımı % 93.4 olduğu tespit edildi. Valide edilen bu yöntemler aynı zamanda farmasötik preparatlarda FNT'nin analizleri için uygulandı. Geliştirilen ve valide edilmiş yöntemleri hem klinikte FNT'ni kullanan hastaların kanındaki ilaç düzeylerinin belirlenmesinde hem de farmakokinetik çalışmalarda uygulanabileceği sonucuna varılmıştır.UY- Visible Spectrophotometric and HPLC methods of Phenytoin Quantity Analysis Phenytoin (PNT) is an anticonvulsant drug used for antiepileptic agent in clinical practice. In this work zero, first and second derivative spectrophotometry and high performance liquid chromatography (HPLC) methods for in vitro analysis of PNT, were developed and validated. For the spectrophotometric study, upon determination of optimum conditions, original UV spectrophotometry at 202 nm, 1st derivative spectrophotometry at 200 nm and 2nd derivative spectrophotometry at 202 nm were determined. Calibration curves for 1-10 u,g/ml concentration range of standard PNT solutions have been made. The regression coefficients of the curves were 0.999, 0.998 and 0.997, respectively. Within-day and between days analysis were carried out and resulted in precision values (estimated as RSD %) lower than 11%, LOD value as 0.4 ug/ml and LOQ value as 0.5 ug/ml. In HPLC study, a diode array detector, reverse phase Cis column, isocratic pump system and acetonitrile:methanol:phosphate buffer (pH: 4) (20:20:60 v/v/v) for mobile phase were utilized. Chromatographic conditions were as follows; ambient column temperature, 1 ml/min mobile phase flow rate, 220 nm wavelength and 20 ul injection volume. Calibration curves were made for standard solutions of PNT. Regression coefficient was 0.998, within-day and between days precision value was lower than 4.8 %, LOD value was 0.1 ug/ml and 0.2 ug/ml. In plasma study, PNT solutions of different concentrations were spiked, mixed and extracted with chloroform. Spectrophotometric and HPLC analysis of extracted PNT solution were done. After drawing calibration curves, the ultimate results of spectrophotometric anlyzes has shown that regresion coeficient was 0.998, LOD value was 0.5 ug/ml, LOQ 0.75 ug/ml, within-day and between days precision ( RSD %) was lower than 8.62 % and mean recovery of PNT was 90.8 %. In parallel, ultimate result ofXI HPLC has shown that regression coefficient of calibration curve was 0.999, LOD value was 0.3 ug/ml, LOQ value was 0.4 ug/ml, within-day and between days precision ( RSD %) was lower than 4.6 % and mean recovery of PNT was 93.4 %. These validated methods were also used for PNT analysis in pharmaceutical preparats. It is concluded that the developed and validated methods can be usefuk in both determining the blood level of patients taking PNT in clinical practice and pharmaceutical studies.
Özet (Çeviri)