Kafeterya diyeti ile beslenen sıçanlarda akrilamid alımının obezojenik etkilerinin incelenmesi
Examination of the obesogenic effects of acrylamide intake in rats fed with the cafeteria diet
  1. Tez No: 880156
  2. Yazar: YÜCEL BÜYÜKDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI AKYOL MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda kafeterya diyeti (KAF) modeliyle oluşturulan obezite üzerinde, günlük hayatta çevresel olarak sıklıkla maruz kalınan akrilamid bileşiğinin metabolik ve genetik açıdan obezojenik etkilerini incelemek ve akrilamidin obezite gelişimi üzerindeki olası etkilerini araştırmaktır. Bu araştırma 24.11.2021-24.11.2022 tarihleri arasında, Hacettepe Üniversitesi Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü araştırma laboratuvarları ve ilgili firma (Diagen Biyoteknolojik Sistemler A.Ş., Ankara) laboratuvarlarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 24 adet 3 haftalık Wistar ırkı erkek sıçan dâhil edilmiştir. Bir haftalık alışma sürecinden sonra sıçanlar randomize olarak 4 gruba ayrılmıştır. Bu gruplar; AIN-93G uyumlu diyetle beslenen kontrol diyeti grubu (KON, n=6), kafeterya diyetiyle beslenen KAF grubu (n=6), kafeterya diyeti ile birlikte oral gavajla haftada 2 kez her seferinde 50 μg/kg vücut ağırlığı akrilamid verilen Akrilamid-1 (AA1) (n=6) grubu ve kafeterya diyeti ile birlikte oral gavajla haftada 2 kez her seferinde 170 μg/kg vücut ağırlığı akrilamid verilen Akrilamid-2 (AA2) (n=6) grubu şeklindedir. Her grup, 12 hafta süresince ad libitum olarak farklı diyetlerle ve içme suyu ile beslenmiştir. Sıçanlar, haftada 2 gün (akrilamid verildiği günler) tartılmış, besin ve su tüketim miktarları günlük olarak kaydedilmiştir. Çalışma sonunda sıçanlara ötenazi uygulanarak kan, doku ve organ örnekleri alınıp kalan karkaslarla, doku ve organların ağırlıkları kaydedilmiştir. Vücut kompozisyonları (vücut yağ, protein ve su yüzdeleri) belirlenmiştir. Alınan kanlardan plazma elde edilerek açlık plazma glikoz, insülin, leptin, total kolesterol, trigliserit, TNF-α ve IL-6 düzeyleri ile karaciğer trigliserit düzeyleri analiz edilmiş, HOMA-IR indeksi hesaplanmıştır. Perirenal adipoz dokulardan alınan örneklerde c/EBPα, PPAR-γ ve IL-6 genlerinin ekspresyon düzeyleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
2024. The aim of this study is to examine the metabolic and genetic obesogenic effects of the acrylamide compound, which is frequently exposed environmentally in daily life, on obesity induced by the cafeteria diet (KAF) model in rats, and to investigate the possible effects of acrylamide on the development of obesity. This research was carried out between 11.24.2021 and 11.24.2022 in Hacettepe University Experimental Animals Application and Research Center, Hacettepe University Department of Nutrition and Dietetics research laboratories, and the laboratories of the relevant company (Diagen Biotechnological Systems Inc., Ankara). Twenty four 3-week-old male Wistar rats were included in the study. After a one-week acclimatization period, the rats were randomly divided into 4 groups. These groups were as follows: control diet group fed with AIN-93G compatible diet (KON, n = 6), KAF group fed with cafeteria diet (n = 6), Acrylamide-1 (AA1) (n = 6) group which was given 50 μg/kg body weight of acrylamide each time by oral gavage twice a week along with cafeteria diet, and Acrylamide-2 (AA2) (n = 6) group, which was given 170 μg/kg body weight of acrylamide each time twice a week by oral gavage along with cafeteria diet. Each group was fed ad libitum with different diets and drinking water for 12 weeks. The rats were weighed 2 days a week (days on which acrylamide was administered), and food and water consumption amounts were recorded daily. At the end of the study, the rats were euthanized and blood, tissue and organ samples were taken and the weights of the remaining carcasses, tissues and organs were recorded. Body compositions (body fat, protein and water percentages) were determined. Plasma was obtained from the blood taken and fasting plasma glucose, insulin, leptin, total cholesterol, triglyceride, TNF-α and IL-6 levels and liver triglyceride levels were analyzed, and the HOMA-IR index was calculated. Gene expression levels of c/EBPα, PPAR-γ and IL-6 genes were analyzed in samples taken from perirenal adipose tissues.