Kolesteril oleil karbonat likit kristalinin ilaç salım sistemlerinde kullanımının in vitro olarak araştırılması
  1. Tez No: 158342
  2. Yazar: EVREN ATLIHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KIRILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmokokinetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
49 ÖZET Bu çalışmada, kolesteril oleil karbonat sıvı kristalinin ortama duyarlı bir salım sistemi olarak kullanılma potansiyeli araştırıldı. Kolesteril oleil karbonat, vakum filtrasyon metodu ile selüloz nitrat ve naylon membrana emdirildi. İn vitro salım deneyleri için iki odacıklı salım sistemi kullanıldı. Önce kolesteril oleil karbonat içermeyen selüloz nitrat ve naylon membrandan teofilînin salımı ayrı ayrı 10, 25, 37 ° C de ve 10 -> 25-> 37 ° C sıcaklık dönüşümleri gerçekleştirilerek incelendi. Aynı işlemler kolesteril oleil karbonat içeren selüloz nitrat ve naylon membran için de yapıldı. Teofiünin salımı üzerine kolesteril oleil karbonat sıvı kristalinin ve sıcaklığın etkisi olduğu gözlendi. 37 0 C ortamda teofilinin salım hızının 25 ° C ye, 25 ° C ortamda teofilinin salım hızının 10 ° C ye göre daha yüksek olduğu bulundu. Ayrıca kolesteril oleil karbonat içeren selüloz nitrat ve naylon membrandan teofilinin salımı kolesteril oleil karbonat içermeyen selüloz nitrat ve naylon membrana göre daha düşük bulundu. Bu çalışma sonuçlarına göre, hastaların ihtiyaçlarına göre salım hızının ayarlanmasına olanak sağlayan yeni implante ilaç sisteminin geliştirilmesi olası görülmektedir.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY In this study, the potential use of thermotropic liquid crystals as a responsive release system was investigated. Cholesteryl oleyl carbonate liquid crystal (COC) has been embedded in cellulose nitrate/nylon membrane by using vacuum filtration methods. In vitro drug release studies were performed by using a fluid/fluid diffusion cell. Theophylline release from cellulose nitrate and nylon membrane with or without COC was carried out at constant temperatures (10, 25, 37°C). Also the release studies were performed by repeatedly exchanging the temperature cycle (37->25^10 °C) of the water bath at predetermined intervals. It was observed that COC and temperature have effects on the release of Theophylline. At 37 ° C, the release rate of Theophylline was found more than 25 ° C and 10 ° C, respectively. Also, Theophylline release rate from COC embedded cellulose nitrate and nylon membrane was found more less than cellulose nitrate and nylon membrane without COC. As a result, according to the patients' requirements, it seems that the release rates can be adjusted by developing this new implantable drug release system.