Reel olarak değer kazanmış Türk lirasının konvertibilitesi
  1. Tez No: 15836
  2. Yazar: MEDİHA TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Konvertibilite, ülkelerin dışa açılma sürecinde uluslararası ödemelerle ilgili sorunlarını çözümlemek üzere başvurdukları bir araçtır. Döviz piyasasında, ülkede yerleşik kişi veya dışarıda yerleşik kişi olsun, dileyen herkesin, bir resmi makamdan izin alma zorunluluğu bulunmadan, mal, hizmet veya sermaye işlemi yapmak gibi herhangi bir amaçla ülkenin ulusal parasını, diğer ülke ulusal paralarına dönüştürülebilesi, çevrilebilmesidir. Türkiye Cumhuriyeti 11 Ağustos 1989 tarihinde Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkındaki 32 Sayılı Kararla konvertibiliteye geçiş için hukuki ortamı büyük ölçüde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, Türk Lirasının kovertıbiliteye geçiş sürecini ve bu sürecindeki diğer paralar karşısındaki değerinin tespitine yöneliktir. Araştırmanın birinci bölümde kovertibilite tanımsal olarak incelenmektedir. İkinci bölümde ise, Türkiye'deki kambiyonun gelişimi; IMF'in konvertibilite yükümlülükleriyle, Türk Parasının Kıymetinin Koruma Hakkındaki 32 Sayılı Kararın getirdikleri yükümlülükleri, karşılaştırmalı olarak incelenip, Türkiye'nin Piyasa Konvertibilitesine geçiş süreci anlatılmıştır. Üçüncü bölümde Türk Lirasının konvertibiliteye geçiş sürecinde reel olarak değer kazanmasının nedenleri inceleyerek ve ödemeler dengesinin yanısıra, döviz piyasasının, mali piyasalarının incelenmesi gerektiği görüşü açıklanmıştır. Türk Lirasının değer kazanmasının nedenlerinden biri olan döviz arzı fazlasının kaynaklan tartışılarak 1988 ve 1989 yıllarında cari işlemler fazlasından, 1990 yılında ise kısa vadeli yükümlülüklerdeki artıştan kaynaklanmış olduğu bulunmuştur. Ancak bunun Merkez Bankası tarafından borçlanma ile yapay olarak yaratılmayıp kâr maksimizasyonunu sağlamaya çalışan özel sektör ve kamu sektörü kuruluşlarının finansman ihtiyaçlarını, kısa vadeli borçlanma yoluyla sağlamaya çalışıldığı görüşü ortaya konulmuştur. Reel olarak değer kazanmış Türk Lirasının ekonomik yapı ile etkilenişimi de araştırılmıştır. t ¦ Sonuç olarak; Ekim 1988 tarihinden itibaren sürmekte olan Türk Lirasının reel olarak değer kazanması olgusunun ve l989'un ikinci yansından itibaren gözlemlenen kısa vadeli yükümlülüklerdeki araşın önümüzdeki dönemde de sürmesinin ilerisi için sakıncalar taşıyan bir gelişme olacağı düşünülmektedir. Söz konusu olası sakıncalar, başta bütçe açığı ve enflasyon olmak üzere, büyük ölçüde yapısal nitelikte olan ekonominin temel sorunlar ile yakından ilgili olup, orta ve uzun vadede bu temel sorunların çözümünü gerektirmektedir. Kışa vadede ise; şu anda kaygı verici boyutlarda olmayan kısa vadeli sermaye hareketlerinin çok dikkatle izlenerek, önümüzdeki dönemde kontrolsüz bir şekilde artmasını engelleyecek önlemler alınmalı ve böylece Türk Lirasının reel değerinin, cari işlemler hesabını dengeye getirecek bir değere doğru düşmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Convertibility is a device wihch the countries appeal for solving the international payment-related promlems during the process of keeping pace with the recent developments throughout the word. In the market of foreign exchange, it is the transfer of a national currency into other nations' currencies.This can be done by anybody, whether the resident or non-resident of a particular country, for the purpose of any action-such as good, service or capital-without being obliged to get a permission from an official authority. By the decree No.32 the regarding protection of the valve of the Turkish curreny, Turkish Republich has provided the legal environment to a great extent in 11& August 1989. This activity is inclined to establishment of the process of Turkish currency convertibility and of the the value of the Turkish currency across other currencies in this process. In the first section of the study,“convertibity”was tackled at the level of definition. In the second section, the developmet of exchange was examined; the convertibility liabilities of IMF and the products of the decree No.32 regarding protection of the valve of the Turkish currency were contrastively handled; thus the process of Turkey's transmission to market convertibility was studied. In the third section, the reasons of real increment of the Turkish currency during the process of transmission to covertibility were examined,and the idea related to the necessity of a careful examination of the foreign exchange market and the fiscal market, besides exceptional financing,was discussed. The source of extras in foreign exchange demand, which is one of the reasons of increment of the TL, was discussed, and it was found out that those extras originate from the extras in current accounts in 1988 and 1-989, and the increase in short-term liabilities in 1990. However, this was daimed not to be artificially created by the Central Bank through loan contracting, instead it was due to the efforts made by privade or public sector enterprisec, that try to obtain a profit maximization,in order to meet the financing needs through short- term loan contracting. The interaction between the Turkish Lira, which has a real increment, and the economic structure was also searched. To conclude, it was considered that the fact of real increment of the Turkihs Lira, continuing since October 1988, and the increase observed in short-term liabilities since the second half of 1989, if last in the following term also, might be a disadvantageous development for the future.Those disadvantages are closely related to the budget deficit and inflation as well as the main problems of economy which mostly has structural qualities; and they require middle or long-term solutions of these basic problems. In the short-term, however, the short-term capital movements.which do not seem to be a trouble at the present, should be very carefully followed; the measures should be taken so as to prevent their uncontrollable increase in the following term. Thus,a decrease in reel valve of the TL should be obtained for balancing the current accounts.