Reel döviz kuru, ihracat ve ithalat arasındaki ilişki: Türkiye örneği 1982-2005
The relationship between the real exchange rate, export and import the Turkish evidence 1982-2005
  1. Tez No: 189588
  2. Yazar: OĞUZ CİĞERLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALAATTİN KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Serbest dış ticaret politikalarının uygulandığı ülkelerde reel döviz kurları ülkelerin dışticaret politikası araçları içinde önemli bir yere sahiptir. Son yıllarda sermaye ve fiyathareketleri önem kazanmış ve bu durum ülkelerin dünyayı tek pazar olarak görmelerine sebepolmuştur. Türkiye'nin bu süreci iyi değerlendirmesi ise dış ticaret alanında rekabet gücünü önplana çıkartan bir ekonomi politikası uygulamasına bağlıdır.Reel döviz; kuru bir ülkenin diğer ülke veya ülke gruplarıyla bağlantılı mal ve hizmetfiyatlarının geniş bir ölçüsü olup, böylece açık ekonomilerdeki makro ekonomik koşullarınanaliz edilmesinde önemli bir husus olmaktadır.Bu çalışmada, Türkiye'deki reel döviz kuru ile ihracat ve ithalat arasındaki ilişki zamanserisi ve koentegrasyon analiziyle, 1982-2005 dönemi üçer aylık verileri kullanılarakaraştırılmıştır. Sonuçlar, reel döviz kurunun dış ticaret dengesini sağlamada etkin bir şekildekullanılamayacağını ve ithalatın kısılmasına yönelik tedbirlerin ihracatı da olumsuzetkileyeceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The real exchange rates have an important role in the foreign trade policy tools in thecountries where the liberal foreign trade policies have been applied. In the last few years, withthe effect of globalism capital and price must on gained importance and this situation causedthe countries to see the world on the only market. Turkey?s evaluating this process in a goodsense to application of an economical politics that makes the power of competition come intofore in foreign trade of area.The real exchange rate is a broad summary measure of the prices of one country?s goodsand services relative to those of another country or group of countries, and is thus animportant consideration when analysing macroeconomic conditions in open economics.The relationship between the real exchange rate and export and import in Turkey isexamined in this study with time series and cointegration analysis using quarterly data relatedto 1982-2005 period. The results show that, the real exchange rate can not be effectively usingfor the trade balance and the politics, which is directed to reduce the import, negatively affectthe export, too.