Bireyde iç çatışma resimleri
Pictures of conflicts within the individual
  1. Tez No: 158382
  2. Yazar: İNSAF YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
III ÖZET YALÇIN, İnsaf. Bireyde İç Çatışma Resimleri, Sanat Eseri Raporu, Ankara, 2006 Doğada olsun toplumda olsun her süreç kendi iç çelişkileri ve savaşımları yoluyla ilerler ve gelişir. İnsan bilincinin hareketi de aynı biçimde ilerlemek ve gelişmek durumundadır. Çelişki bütün şeylerin gelişme sürecinde vardır ve her şeyin gelişme sürecinde, baştan sona kadar devam eder. Her biçimin sahip olduğu özel nitelik, kendisine özgü çelişki ile belirlenir. Bu, yalnız doğa için değil, toplum için de, düşünce için de doğrudur. Çağdaş toplumun insanı, endişeli mutsuz korku dolu doğaya, kendine ve topluma yabancılaştırılmıştır. Bu çalışmada modern toplumda bireyin iç dünyasındaki çelişkilerden ve çatışmalardan hareketle; insan-doğa, insan-insan, insan-toplum, insan-teknoloji, insan-kent gibi ilişkilerin bireydeki sosyolojik, psikolojik etkileri ve bunlardan kaynaklı endişe, güvensizlik, korku, hüzün, şiddet, yalnızlık gibi duyguların sanatçı yaşantısına ve eserlerine nasıl yansıdığı neden sonuç ilişkisi içinde ele alınmıştır. İnsanlar birbirinin benzeri ise de her birinin kendine özgü bir dünyası vardır. Bu resimlerde amaçlanan, insanın ruhsal bunalımlarına çözüm bulmak değil, onun ruhsal dünyasının, resim oluş süreci ve heyecanı içinde renk, biçim, leke, boya gibi plastik ve teknik sorunlarının resimsel mantık içinde çözümlenmesi amaçlanmıştır. Resimlerde renk, biçim, leke, figür gibi temel öğelerin ve renklerin açık-orta-koyu ilişkisi ile fırça izlerinin oluşturduğu dokunun birbirleriyle ve kompozisyonun bütünü ile olan ilişkileri kurgu olarak ortaya konmuştur. Yer yer malzeme çeşitliliği ile ifadeyi kendi üzerine çekerek ana motif güçlendirilmiştir. Kompozisyonlarda, kişinin kendini ifade etmesini sağlayacak plastik bir dil kullanmak esas amaçtır. Anahtar Sözcükler Birey, modern, toplum, dışavurum, leke, resim, çatışma.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT YALÇIN, İnsaf. Pictures of Conflicts within the Individual, Report of Artistic Production, Ankara, 2006 Human develops and improve by the conflicts and wars within their in the nature or society. The act of human conscious should develop and improve in the same way. Paradox is in every development process and exists from the beginning until the end of every development process. The special quality of any shapes is determined by its own paradox. This is true not only for nature but also for consideration. The human of modern society is anxious, sad, frightened and became estranged to their and nature. In this study, by taking into consideration the conflicts and wars of individuals within themselves in modern society, the relations such as human- nature, human- human, human-society, human-technology, and human- city are discussed. Also social and psychological effects of these relations on individuals and the feelings of anxiousness, mistrust, fear, sadness, aggression, loneliness resulted by these relations are discussed within the framework of the life and creation of the artist as reason- result relation. Although, people are alike, each individual has its own world. It is aimed in these pictures to solve the problems in human psychology, and solving these problems logically within plastic and technical problems such as color, shape, splash, paint in the process of painting and creating emotionally. It is put forward in the picture as fiction that the basic factors such as color, shape, splash, figure and relation of colors as bright- medium- dark and the touch created by brush traces and the relation of the entire picture. The main pattern is strengthen to take the attention of expression by material diversity and variation. The main purpose is to use a language that could allow the artist to express feelings in the compositions. Key Words Individual, modern, society, expression, splash, picture, conflict.