Resimde metafor olarak böcek
The insect metaphor in picture
  1. Tez No: 163745
  2. Yazar: MEHTAP PAZARLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. HASAN PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET PAZARLIOĞLU, Mehtap. Resimde Metafor Olarak Böcek, Yüksek Lisans Sanat Eseri Çalışması Raporu, Ankara, 2006.“Resimde Metafor Olarak Böcek”başlıklı sanat eseri çalışması raporunda, böceklere farkında olmadan yüklenilen anlamlar ile aslında doğrudan metaforun uygulanmış olduğu gerçeği kendini göstermektedir. Metafor kavramım anlamak, anlamlandırmak ve sanatsal çalışmalarda temel uyaran olarak kullanabilmek için tarihsel süreçte teorik ve pratikte ne gibi çalışmalar yapıldığı incelenmiştir. Marc Chagall, James Ensor, Pablo Picasso, Bosch, Rene Magritte, Ergin İnan gibi sanatçıların resim çalışmalarındaki metaforlara yer verilmiştir. Çalışmaların tema olarak çıkış noktasını oluşturan Franz Kafka'nın“Dönüşüm”adlı eserinde kullanmış olduğu böcek metaforu ile ortaya çıkan yabancılaşma kavramının günümüz toplumundaki oluşum sebeplerine değinilmiştir. Bu bağlamda elde edilen birikimle, bu çalışmadaki resimlerin hem biçimsel hem de içerik yönünden zenginleştirilmesi amaçlanmıştır. Metaforlar insanın, dünyayı aşamasındaki en büyük yardımcılarıdır. Sadece resimde değil, sanatın diğer disiplinlerinde de bu anlam arayışı ve bilinen gerçeğin ötesindeki kimsenin fark edemediği sadece bireye özgü iç gerçekliğe ulaşma çabası görülmektedir. Bu sanat eseri çalışma raporu, sanatsal düzenleme öğeleri ve ilkeleri dikkate alınarak oluşturulan çalışmalardaki düşünsel boyutun önemini vurgulamak üzere oluşturulmuştur. Anahtar Sözcükler Metafor Yabancılaşma Böcek Franz Kafka
Özet (Çeviri)
İİ ABSTRACT PAZARLIO?LU, Mehtap. The Insect Metaphor in Picture, The Master Work Report of the Work of Art, Ankara, 2006. In the work report of the work of art titled“The Insect Metaphor in Picture”, meanings given unawarely to the insects and the fact of using metaphors directly are displayed. In order to understand the concept of metaphor, to construe and to use it as basic stimulant in the artistic works, it is anayzed that what kind of studies are implemented theoretically and practically in the historical process. The metaphors in the pictures of the artists, such as Marc Chagall, James Ensor, Pablo Picasso, Bosch, Rene Magritte, Ergin İnan are presented. The reasons of the process in our contemporary society of the alienation concept, which appears with the insect metaphor used by Franz Kafka in“Metamorphosis”constituting the starting point of the theme of studies are rendered. It is aimed to enrich the pictures in this study in points of both figural and content by the obtained informations. The metaphors are person's best companions to perceive the world. This quest of meaning and the effort of reaching the reality of inside beyond the known reality, which is only peculiar to the individual and can not be realized by anyone, are seen not only in the picture, but also in the other disciplines of art, as well. This work report of the work of art is formed to emphasize the importance of the intellectual dimension in the studies constituted by considering the elements and principles of the artistic arrangement. Key Words Metaphor Alienation Insect Franz Kafka