Elek baskı ve çıkartma tekniği kullanarak, sırlı pişmiş yüzeylerde farklı bir bünye kullanarak dekor denemeleri
  1. Tez No: 15841
  2. Yazar: SIDIKA SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada seramik yüzeylerde elek baskı ve çıkartma yoluyla yeni bünye uygulamaları yapılmıştır. Araştırmanın metin bölümünün giriş kısmında seramiğin tanımı ve ta rihçesinden başlayarak seramik dekorunun tanımı ve tarihçesine değinilmiş tir. Seramik dekor çeşitleri, seramik dekorlama yöntemlerindeki basit el dekorları ve teknik dekorlar hakkında bilgi verilmiştir. Metin bölümünün gelişme kısmında seramik boyaları ve astarlar hak kında genel bilgi verilmiştir. Sonuç bölümünde ise, konuya ilişkin yeni bünyelerle elek baskı ve çıkartma denemeleri yapılıp, denemeler rapor halinde sunulmuştur. Olumlu sonuç veren deneme ile karo ve tabak üzerine çeşitli uygulamalar yapılmış tır. Bu uygulamalardan örnekler fotoğraflarla sunulmuştur. Soms- olarak, seramik yüzeylerde elek baskı ve çıkartma yoluyla- yeni bünye uygulamaları başarılı sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, eu body are opplied nn ceramic surfaces by practicing of screen printing and deed tecnigues. Beginning by telling the definition and history of ceramics the definition and history again is explained about ceramic decoration in the first part. Then, the ceramic colours and slips are explained. The expeciments are made by screen printing and decgl with, New body and reported as a result in conclusion the study which are is succesful is tested an ceramic tiles and plates. The samples about these tests are photographed. As a result, it is seen that the experiments of New body "by screen printing and decal techniques on ceramic surfaces are achieved success.