Türkiye'de bireysel bankacılık hizmetlerinin ekonomik etkileri
- Tez No: 15842
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Sürekli olarak daha iyi ve daha uzun süre hizmet verebilme arayışı bankaları bireysel bankacılık hizmetlerine yöneltilmiştir. Son yirmi yıllık dönemde bireysel bankacılık hizmetleri dünya da büyük önem kazanmıştır. Ancak ülkemizde bu hizmetlerin uygulanması son üç yıl içinde gerçekleşmeye başlamıştır. Bireysel bankacılık Hizmetleri'nin büyük ölçüde yaygınlaşmasında yaşanan elektronik devrimin büyük etkisi olmuştur. Bireysel bankacılık pek çok hizmet çeşidinin bir ifadesidir. Bu hizmet çeşidinin başında tüketici kredileri gelmektedir. Tüketici kredileri ticari kredilerden farklı olarak bir mal ve hizmetin satın alımı için ya da herhangi bir ihtiyacın karşılanması için ticari amaçlar dışında kullanılmak üzere bireylere verilmektedir. Doğrudan bireylere yönelik bir başka hizmet kredi kartı uygulamasıdır. Kredi kartları sayesinde kişiler yanlarında nakit taşımalarına gerek kalmaksızın ödeme yapmakta, mal ve hizmet bedellerinin ödenmesine bir süre geciktirebilmekte ve isterlerse ödenmesi gereken miktarın belli bir bölümünü kredi geri ödemesi olarak daha uzun vade de yapabilmektedirler. Bankaların teknolojik gelişmelerden faydalanmaları ve elektronik sistemleri kullanmaları son yıllarda hızla artış göstermektedir. Elektronik bankacılığın bir ürünü olan Elektronik Fon Transfer Sistemleri bankacılık işlemlerine büyük hız kazandırmıştır. Elektronik Fon Transferi fonların bir yerden başka bir yere çek, ödeme emri, banknot gibi fiziki olarak değil, modern haberleşme teknikleri ve bilgisayarların kullanılmasıyla çok kısa bir süre de ve kaydı olarak transfer edilmesidir. Elektronik Fon Transferi tek bir sistem değildir. Farklı sistemlerden oluşmuş sistemler bütünüdür. Elektronik Fon Transfer Sistemlerinde yer alan uygulamalar, Otomatik Vezne Makinalar, Satış Noktasından Elektronik Fon Transferi ve Ev/Ofis bankacılığıdır. Türkiye'de Bireysel Bankacılık Hizmetleri'den Tüketici Kredileri, Kredi Karılan ve Otomatik Vezne Makinalan uygulanmaktadır. Ev/Ofis bankacılığı ise deneme aşamasında olup Telefon Bankacılığı şeklinde uygulanmaktadır. Bankalar bireylere yönelik olarak sundukları bu hizmetleri.gelecekte arttırma çabalarım sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Seeking for continuous and better service has directed banks to the kind of service called“personal banking”. In the last two decades, personal banking has gained great importance all over the world. In our country, however, this service has began to gain importance in the last three years. Revulation in the electronics industry has played a great role personal banking's becoming so widespread. Personal banking conveys the meaning of giving venous kinds of service. Among these services, consumer credits come first. Consumer credits, being different from commercial credits, are given to individuals for the purshasing of goods and services or for meeting any kind of personal need apart from trading purposes. Another service which is directed to indiveduals is the application of credit cards. With the help of credit cards, people can realize payments, without carry cash with them, postpone“payments”for goods and services for a while or if they like, they can realize their immediate credit installments in longer terms. There has been a great increase, in recent years, in banks making use of the technological developments and in using electronics systems. Electronic Funds Transfer Systems, which is a port of electronics banking, has helped banking transactions gain great speed. With the help of EFT. System, and the use of eletronics systems, and computers, funds can be transfered in written form form one place to another in a very short time, without any need to checks, payment orders, and drafts. EFT.is not a single system but a combination of different systems EFT system includes: a) Automated Teller Machines b) EFT-POS (Electronics Funds Transfer-at the Point of Sale) c) Home and Office Banking.