Lojistikte demiryolu taşımacılığının önemi
The importance of railway transportation in logistics
  1. Tez No: 158411
  2. Yazar: VİLDAN HİLAL AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAMAN ÖZTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET 1950 yılından bu yana uygulanan karayolu ağırlıklı ulaştırma politikaları gereği yatırımlardaki payı düşen, yük taşıma payı azalış kaydeden demiryolu taşımacılığı; günümüzde işletmecilik ve altyapı yatırımları noktasında gelişmiş ülkelerde meydana gelen bütünleşik ulaşım ağı içerisinde aldığı pay itibarıyla ülkemizde de önem kazanmaya başlamış; mevcut yurtiçi karayolu taşımacılığının olumsuz yönlerinden ötürü yeni bir atılım dönemine girmiştir. Öte yandan en önemli alt bileşeni taşımacılık faaliyeti olan lojistik sektörü, ülkemizde ve dünya çapında hızla gelişmekte olan bir sektördür. Kombine ve konteynerleştirilmiş yük taşımacılığının revaçta olduğu günümüzde, kitlesel taşımacılıkta karayollarına nazaran demiryollarının taşıma maliyetleri açısından daha avantajlı olduğu gerçeği, demiryollarının lojistikte alması gereken payı ortaya koyar niteliktedir. Bu araştırmada amaç, Türkiye'de tekel niteliğindeki demiryolu taşımacılığına ilişkin güncel ve geleceğe yönelik sorun ve gelişmelerin, lojistik hizmet veren kuruluşlar ve TCDD bakımından değerlendirilmesinden yola çıkılarak demiryollarının lojistikteki önemini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda yapılan araştırma neticesinde, dünya ulaştırma ağında bölgesel bir güç olma potansiyeli taşıyan ülkemizin, bu potansiyeli fiiliyata dökebilmesi ve Avrupa ve Asya'da ulaştırma alanında meydana gelen bütünleşik ağ oluşturma yapılanmalarının içinde yer alabilmesi için; mevcut demiryolu şebekesinde ray, kurp, eğim ve travers bakım-onarım ve iyileştirmesi yapmak suretiyle fiziki yetersizliğin giderilmesi, yapılması aciliyet arz eden unsurlar arasında ilk sırada tespit edilmiştir. Yanısıra, TCDD'yi siyasi müdahalelerden koruyacak, daha özerk ve ticari işletmeye imkan sağlayacak "Demiryolu yasasının hızla çıkarılması gereği; özel tren işletmeciliğine ilişkin sektörel talebe cevaben ilgili yapısal düzenlemenin Nisan 2005'te tamamlandığı; blok tren, konteyner ve kombine taşımacılıkta çağa ayak uydurma noktasında, üretim noktalarının ve OSB'lerin ana şebekeye bağlanması gereği ortaya çıkmıştır.vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since 1950 because of the transportation policy based on roadway transportation, the investment percentage of railway transportation has fallen and cargo transportation percentage of railways has also decreased. With the development regarding managerial issues and infrastructural investments in railway transportation and the study of entegrated transportation network including railways with a big amount in developed countries; the negative impacts of existing inbound road transportation, railway transportation begins to gain importance in Turkey. In addition to this, logistics sector having transportation as most important component is improving fast both in Turkey and in other countries. Today in transportation function, combine and containerized cargo transportation is in demand, so the mess transportation is coming foreground. The reality of having more cost advantage than roadways in mess transportation, points out the importance of the share that railways should take in logistics. In this study the objective is to bring out the importance of monopoly railway transportation for logistics in Turkey, looking and determining the today's and future's problem and developments both from the aspect of logistics sector and TCDD establishment. It seems that, having a regional potential, to join the structure of integrated transportation network in Asia and Europe, TCDD firstly and immediately must renew, repair and improve the rail, railway sleeper, curve radii and gradiants of existing railway network. Beside this: The study of legislating“Railway law”that protect TCDD against to political interventions, and make the management more autonomous and more commercial, must be accelerated. For adaptation to time regarding to block, combine and containerized cargo transportation, manufactories and especially Organized Industrial Zones must be connected to the main railway network. The demand of private enterprise in railway transportation is the issue that have a positive response from TCDD in April 2005. VII