İdari yaptırımlar hukuki denetim safhası ve bu çerçevede belediye idarelerince verilen cezalar
Administrative sanctions tormof judaral inspection and at this mean of municipality administrations sanctions
- Tez No: 158518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tez çalışmasında, gün geçtikçe uygulama alanı genişleyen, yaygınlaşan ve aynı zamanda“toplum disiplininin”temini için artık bir zorunluluk olan, idari organlar tarafından uygulanan yaptırımlara ve bunların hukuki denetimine ışık tutmak amaçlanmıştır. Çalışmanın son bölümünde de, belediye idareleri tarafından uygulanan yaptırımlar bu çerçevede değerlendirilmiştir. Çalışmada ulaşılan bulguları genel olarak şu şekilde toparlamak mümkündür. Her şeyden önce; idari organlar tarafından uygulanmakta olan yaptırımlar gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Özellikle, Kıta Avrupa'sı hukuklarında bu yönde, yasal düzenleme ve bilimsel çalışmalarda artış gözlemlenmektedir. Ülkemizde de son yıllarda bu yönde yasal gayretlerin olduğu göze çarpmaktadır. İdari yaptırımların hukuki denetimi ise, hukuk devleti ilkesinin kaçınılmaz bir gereğidir. İdari organlar tarafından uygulanan yaptırımların hukuki denetimini gerçekleştirecek müessese ile ilgili olarak ülkemiz yasal düzenlemeler açısından bir birlik bulunmamaktadır. Bu durum idari yargı - adli yargı yerleri arasında görev uyuşmazlıklarına yol açmaktadır. Yasa koyucunun bu hususu bir an önce açıklığa kavuşturması ve tereddütleri gidermesi gerekmektedir. Bu tür yaptırımları en sık uygulayan idari organların başında belediye idareleri gelir. Belediye idarelerinin bu yönde yaptırımlar ihdas etmeleri ve uygulamaları, belediye hizmetlerinin sağlıklı ve verimli işleyebilmesi açısından hem ihtiyaç hem de zorunluluktur. Ancak, idari yaptırım müessesesinin amacına ulaşabilmesi açısından, gerek ne tür eylemlerin karşılığında idari yaptırım uygulanması gerektiği gerek bu yaptırımların türlerinin neler olduğu gerek yaptırımı uygulama yetki ve görevinin hangi organ ve kurula ait olduğu gerekse yaptırımların hukuki denetiminin nereye, nasıl, ne kadar süre içerisinde yapılması gerektiği hususlarında yasal düzenlemelerimizde de birliktelik bir an önce tesis edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to enlighten administrative sanctions which are wide spreading day by day, obligatory to obtaining“society discipline”and their inspection. At the end of the study, municipal sanctions are evaluated in this window. Reached discoveries of the study can be summarize so that; First, administrative sanctions are wide spreading day by day. Especially an increase is obtaining on legal regulation in Europe. In our country, legal effort has been stood out for recent years. Judicial inspection of administrative sanctions is unavoidable necessity of a judicial government. In our country, there is no institute unity to inspect administrative sanctions for their legality. This circumstance causes mission conflict between judicial and administrative judgments. Law maker should uncover this matter and remove hesitations. Municipal administrations are leading one who often uses these sanctions. It is need and necessity for municipal administrations to apply sanctions to keep service in health and blessed. However, To reach the aim, unity in legal regulations should be established on which sanction to which action, kind of sanctions, which authority applies those sanctions, their inspection to where, how and how long.