Bir imalat işletmesinde bilgisayar destekli kapasite planlama sisteminin tasarımı
  1. Tez No: 15854
  2. Yazar: SERVET HASGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ö Z E T üretim halindeki isletmeler talepteki düzensiz değişiklikleri karşılayabilmek için kısa, orta ve uzun donemde kapasite planlarını gözden geçirmek durumundadır. Ur e t i m p 1 an 1 ama aşamas ı ndan sonra or taya ç ı kan ana üret i m programının gerçekleştirilebilmesi için gerekli kapasitenin belirlenmesi ve mevcut kapasiteyle karşılaştırılarak dengelenmesi, işletmelerin üretim kaynaklarını verimli kul lanı labi İsi ve termin taahutlerini yerine getirebilmeleri için zorunludur. Çalışmada, öncelikle üretim yönetimi butunu içersinde kapasite kararları incelenmiş, gunumuz bilgisayar destekli Üretim planlama ve kontrol sistemleri içersinde kapasite planlamasının yeri belirlenmiştir. Kapasite planlama teknikleri tanıtıldıktan sonra bunlarla ilgili teknik sorunlar ele alınmıştır. Bir buzdolabı fabrikasında yapılan uygulama da ise işletmeye yönelik bilgisayar destekli kapasite planlama sistemi tasarlanmıştır. Böylece kapasite planlaması için gerekli bilgiler bir veri tabanında birleştirilmiş ve bu bilgileri işleyen bir yazılım geliştirilmiştir. Kapasite ile ilişkili sayılabilecek bir başka konunun da montaj hatlarının dengelenmesi olduğu görülerek işletmenin montaj hatlarının dengelenmesi için uygun bir yöntem önerilmiştir Anahtar Ke 1 i me 1 er ; Üretim yönetimi -“ Kapasite planlaması -”' Kapasite yönetimi Montaj hattı dengeleme İV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Production plants must review their short, middle and long term capacity plans in order to meet the fluctuations in product demand. The effective utilization of production factors and for meeting of due dates, the capacity- requirement for the realization of the master production schedule must be determined and compared with the available capacity. In this study, initially the capacity decisions within the production management system are analysed, and the role of capacity planning in modern computer supported production planning and control systems are determined. After introducing the capacity planning techniques the technical problems in the subject are analysed. The applied study is directed to design a computer aided capacity planning system in a refrigerator plant. The data for capacity planning are integrated in a data base and a software using this data base developed. Assembly line balancing is found to be a subject related to capacity planning and a suitable technique is proposed. Key Words i Production management Capacity planning Capacity management Assembly line balancing