İşgücü kayıplarının verimliliğe etkisi
  1. Tez No: 15853
  2. Yazar: NURAN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİMETULLAH BURNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
- İ - ÖZET Bu çalışmada, işgücü kayıplarinin verimliliğe olan etkileri araştırılmıştır. Birinci bölümde, üretimde verimlilik ve verimliliği etkileyen -faktörler ile işgücü verimliliği ve işgücü kayıplarının veri mi i l i {J e olan etkisi hakkında genel olarak bilgi veri imi ştir. Araştırmanın diğer bölümlerinde ise, isletmede işgücü kayıplarına yol açan nedenler,, yöneticiler ve nesaretciler (grup şef i., kişim se-fi, postabası) ile yapılan görüşmeler sonucunda belirlenmiş ve analiz edilmiştir. Daha sonra toplam işgücü kayıpları ile verimlilik arasındaki ilişki MINİTAB paket programı ile değerlendirilerek verimliliği olumsuz yönde etkileyen işgücü kayıplarını önlemek, azaltmak veya mümkün olan en düşük düşeye indirmek için genel olarak alınabilecek tedbirler ve öneriler bel i rti l mi şti r.
Özet (Çeviri)
SUMMARY in this study, the e-f-fects o-f workpower losses on the productivity have taeen examined. The general in-f ormati on abaut the productivity? and the -factors af-f ecting productivity, workpower producti vi ty., and workpower losses are g iven. The causes öf workpower losses in the company on the management. l eve l ( group leader, depar t meri t leader. ».) are determined and anal i s ed on the other parts o-f this study. A-f terwardSj, the rel ati onship between the total workpower losses and the amount o-f productivity is utilized with the MINITAB package program, some precautions and proposals för preventing ör reducing the workpower.losses which a-f-fects the productivity in a negative way into a minimum level have been determined.