Sağlık personelinin performans değerlendirmesi ve SSK hastanelerinde uygulanabilecek model çalışması
Performance appraisal of healthy personnel and a model that will be applied at SSK hospitals
- Tez No: 158564
- Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 428
Özet
oz Günümüzde, örgütlerin başarısı çalışan personelinin başarısına büyük ölçüde bağlıdır. Personelin başarısı için örgütsel amaçlara yönelik olarak etkin ve herkesçe bilinen performans değerlendirme sistemine gerek vardır. Her örgüt gereksinmeleri ve çalışma yöntemlerini en iyi karşılayacak performans değerlendirme sistemini geliştirmek zorundadır. Ancak en iyi değerlendirme sisteminin dahi etkili olabilmesinde, uygulamanın personel tarafından anlaşılması çok önemlidir. Çağdaş performans değerlendirme yöntem ve uygulamalarında çalışanların elde ettiği sonuçlara odaklamlmakta ve personelin objektif kriterlere göre değerlendirilmesine çalışılmaktadır. Türkiye'de kamu sektöründe uygulanmakta olan mevcut gizli sicil sistemi ise çağdaş yaklaşımlarımdan uzak, kişisel değerlendirme kriterlerim kullanan bir niteliktedir. Bu çalışmada, ülkemizde en fazla sorun yaşanan alan olan SSK hastanelerinde mevcut personel değerlendirme süreci ve değerlendirme yaklaşımları hakkında sicil değerlendirmesi yapan üst düzey yöneticilerinin görüş ve önerileri alınmak suretiyle performans değerlendirme çalışmalarına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Tez kapsamında personel politikalarının oluşturulmasmda performans değerlendirmenin yeri, ne ölçüde, nasıl ve hangi şartlara bağlı olarak uygulandığı, verimliliğe etkisi ve uygulamada karşılaşılan sorunlar incelenmiş, ardından“geleneksel”ve“çağdaş”olmak üzere iki temel performans değerlendirme yöntemi üzerinde durulmuştur. Performans değerlendirmede kuramsal bilgiler yerine ülkemiz uygulamasına ağırlık verilmiş, konu ile ilgili bir durum tespiti yapılmıştır. Bu tespitte, geleneksel yöntemlerin yam sıra amaç ve sonuçlara odaklı çağdaş yöntemler birlikte kullanılmış ve çağdaş performans değerlendirme yöntemlerinin ülkemizde daha yaygın biçimde uygulanmasının, karşılaşılan mikro ve makro sorunların çözümünde önemli katkıda bulunacağı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın ortaya koyduğu bir başka önemli sonuç, değerlendirme sonuçlarının personel politikalarının oluşturulmasında nesnel bir ölçüt olarak kullanılması halinde işletme verimliliğinin ve örgütsel etkinliğinin de artıyor olmasıdır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The success of any organization is largely dependent upon the performance of its personnel. To increase the performance, any organization should seek to develop the performance appraisal system that best meets its needs. First of all, it is necessary to have a formal evaluation program which clearly defines the objectives and provides a well organized system for attaining them. In the contemporary approach, for the success of an appraisal system, the most crucial parts are considered as its being very clearly understood by the personnel and having the personnel convinced that they will be evaluated with objective criteria. In this respect, it becomes obvious that the currently practiced concealed appraisal system for the government employees in Turkey is far from the contemporary approach and based on subjective evaluation criteria. In this study, it is aimed to contribute to the performance appraisal studies, by interviewing the high level executives of SSK Hospitals which are thought to be one the most complained institution of the country, who are involved in the existing appraisal process of SSK personnel. In the content of this thesis, the place of the performance appraisal in developing the personnel policies, its implementation, to what extent, how and under which circumstances, its influence on productivity and problems faced during the practice have been examined and after, two performance appraisal systems,“traditional”and“contemporary”are discussed. Emphasis is given on the practices in our country rather than the theoretical discussions and eventually a statement has been established. In this statement, goal and result oriented contemporary methods are used along with the traditional ones and it is concluded that having the contemporary appraisal methods more widely used in our country would highly contribute to tackle macro and micro scale problems faced in the practice. Another important conclusion that the research puts forward is that using the appraisal results as an objective criteria in developing the personnel policies, the company productivity and institutional effectiveness are to be increased. m