Türkiye ve Balkan ülkeleri arasında sınır ve sınır ötesi ticaret üzerine bir uygulama
An apply related to border and cross-border trade between Turkey and Balkan countries
- Tez No: 158565
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KAYA ARDIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Küreselleşme ve yerelleşmeye doğru yeni bir eğilim,üretimin ve piyasaların yön değiştirmesine yol açmıştır.Bulgaristan'm Burgas ve. Türkiye'nin Kırklareli illeri dışında sınır bölgelerinde anılan bölgeler dışında sanayileşme pek görülmemektedir. Türkiye ve Bulgaristan arasındaki Sınır - Ötesi bölgeyi Burgas, Yambol ve Haskova çevresi sınırın Bulgaristan tarafında, Edirne ve Kırklareli illeri ise Türkiye tarafında oluşturmaktadır. Sınır Ötesi İşbirliği Programı, AB'nin dış sınırlarıyla ona komşu olan bölgeler arasındaki işbirliğinin tutundurulmasma yönelmiştir. Bu noktada, spesiyal vurgu güçlü bir Sınır-Ötesi Ticaret ve Sınır-Ötesi İşbirliği karakterini planlamayı ayarlamaya verilmiştir ki; burada bölgesel ve yerel otoritelerin sınır bölgelerindeki yakın işbirliği sözkonusu olup, buna kar amacı gütmeyen kuruluşlarla gerek kamu, gerekse yarı-kamu kuruluşları arasındaki derin ve geniş sınır-ötesi işbirliğini anılan olayla paylaşılan yönetim yapısının geliştirilmesi ya da kurumsallaşması da dahildir.
Özet (Çeviri)
A new trend towards globalization and localization changed the way of production and markets. With the exception of some areas,like the district of Burgas in Bulgaria and the province of Kirklareli in Turkey,Border Region is not very industrialised.The Cross-Border region betweerr Turkey and Bulgaria encompasses the districts of Burgas, Yambol and Haskova in Bulgaria and the provinces of Edirne and Kirklareli in Turkey. The Cross-Border Cooperation (CBC) Programme was directing at promoting cooperation between regions on the external borders of the EU with adjoining regions. In this point,special attention will be given to measures with a strong cross- border trade and cross-border cooperation character which are planned in close cooperation with the regional and local authorities in border areas and which include the establishment or development of shared management structures intended to widen and deepen cross-border cooperation between public and semi-public agencies as well as non-profit organisations.