Türkiye'de özel tüketim vergisi ve Avrupa Birliği özel tüketim vergisi ile uyumlaştırılması
Turkish special consumption tax and harmonization with European Union?s special consumption tax
- Tez No: 280117
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL AĞCAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tezin amacı, Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde Türkiye'nin vergilendirme alanındaki en önemli müzakere başlıklarından birisi olan Özel Tüketim Vergisi alanındaki Avrupa Birliği ÖTV Müktesebatına uyumda yaşanılan sorunların anlaşılması ve bunlarla ilgili sağlıklı değerlendirme yapılabilmesi için; konuyla ilgili Avrupa Birliği müktesebatını ve 4760 sayılı ÖTV Kanunu mevzuatınıgenel hatları ile karşılaştırmalı olarak ele almaktır. Tezin kavramsal çerçevesi olan ilk bölümde, vergi kavramı ve temel özellikleri ile dolaylı vergiler kapsamında gider vergileri ile özel tüketim vergisinin tanımlanması, özellikleri ve gelişimi ele alınmıştır.Türkiye'deki özel tüketim vergisi uygulamasının ele alındığı ikinci bölümde; özel tüketim vergisinin tarihsel süreci, geçiş nedenleri, 4760 sayılı Kanun öncesi ve sonrası dönemde özel tüketim vergilerinin temel özellikleri aktarılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Avrupa Birliği'nde vergi uyumlaştırması olgusu ve bu çerçevede özel tüketim vergisi alanındaki uyumlaştırma; tarihsel gelişim, yasal dayanak, uyumlaştırma nedenleri ile sonuçları etrafında aktarılmıştır. Avrupa Birliği'nde özel tüketim vergisinin ele alındığı dördüncü bölümde sırası ile bu alandaki müktesebattan geniş bir şekilde bahsedilmiş, daha sonra ise alkol, tütün ve enerji alt başlıkları etrafında bu alanlardaki mevzuat, vergilendirme rejimi ve güncel tartışmalar ele alınmıştır. Avrupa Birliği ve Türkiye'deki özel tüketim vergisi uygulamalarının alt başlıklar itibari ile karşılaştırmalı bir şekilde ele alındığı son bölümden sonra sonuç ve öneriler bölümünde genel değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is understanding of the the problems experienced with alignment with the Europe Union?s SCT acquis on Special consumption tax which is one of the most important negotiations headline on taxation of Turkey in membership process to Europe Union and benchmarking Union acquis about title and the law no 4760 statues for better assessment about these. The conceptual framework of the thesis is the first chapter, tax concept and basic properties of taxes and indirect taxes, excise tax, with identification, specification and development is discussed. In the second part of which is considered on Special Consumption Tax application in Turkey, historical process of Special Consumption Tax, transition causes, law no 4760 before and after the excise taxes transferred to the basic features. In the third part, the European Union, a case of tax harmonization and alignment in the field of excise duties in this context, historical development, legal basis, the causes of alignment with the results transferred around. The fourth chapter dealt with the European Union Special Consumption Tax,respectively, as mentioned in a wide range of the acquis in this field, and then the alcohol, tobacco and energy sub-titles in these areas around the legislation, taxation regime and the current debates are discussed. European Union and Turkey, Special Consumption Tax applications dealt with sub-titles as of the last chapters in a comparative way in the general assessment was made after the conclusion and recommendations.