Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ve özgül öğrenme bozukluğu olan çocuklarda duygusal yüz ifadelerini tanıma, sosyal-empati becerileri ve bunların ebeveyn sosyal beceri ve depresyon düzeyleri ile ilişkisi
Recognition of emotional face expressions, social-empathic skills and their association with their parent social skills and depression levels in children with attention deficit and hyperactivity disorder and specific learning disorder
  1. Tez No: 686601
  2. Yazar: SEVDA HIZARCI BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİYE ÇİLEM BİLGİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Bu çalışma dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanılı, özgül öğrenme bozukluğu tanılı ve sağlıklı çocuklarda sosyal cevaplılık, duygusal yüz ifadelerini tanıma, empati becerileri ile ebeveyn depresyon düzeyi, geniş otizm fenotipi bulgularını ve bunlar arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma örneklemini 1 Şubat 2020 – 01.04.2021 tarihleri aralığında K.T.Ü Tıp Fakültesi Çocuk-Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran 8-12 yaş aralığında DSM-V tanı kriterlerine göre DEHB tanısı konan dikkat eksikliği baskın tip (DE-DEHB) 37 çocuk, bileşik tip (BİL-DEHB) 41 çocuk, ÖÖB tanısı konan 41 çocuk ve sağlıklı 42 çocuk oluşturmuştur. Tüm çocuklar ile Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Formu-Şimdi ve Yaşam boyu Şekli (ÇDŞG-ŞY) görüşmesi yapılmış ve ÖÖB tanısı konan çocuklar için ÖÖB bataryası uygulanmıştır. Tüm çocukların çocuklarda anksiyete ve depresyon ölçeği (ÇADÖ-Y), KA-Sİ empati ölçeğini doldurması ve duygusal yüz ifadelerini değerlendirmek amacıyla the emotion recognition task (ERT) bilgisayar programı üzerinden yönergeleri takip etmesi istenmiştir. Ayrıca ebeveynler tarafından çocukların sosyal becerilerini değerlendiren sosyal cevaplılık ölçeğini (SCÖ) doldurması istenmiştir. Son olarak ebeveynlerin kendi depresyon belirtilerini değerlendirmek amacıyla Beck depresyon ölçeği ve geniş otizm fenotipi özelliklerini değerlendirmek için otizm spektrum anketi (OSA) doldurması istenmiştir. KA-Sİ empati ölçeğinde yüksek puan alma yüksek empati becerisini gösterirken, SCÖ'den yüksek puan alma sosyal bozulmanın daha yüksek olduğunu gösterir. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programına girilmiş ve gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 9,81 ± 1,45 yıl olup %55,9'u erkek (n=90), %44,1'i (n=71) kızdı. BİL-DEHB, DE-DEHB, ÖÖB ve sağlıklı gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate social responsiveness, recognition of emotional facial expressions, empathy skills and parental depression level, broad autism phenotype findings and the relationship between them in children with attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD), specific learning disorder and healthy children. Method: According to the DSM-V diagnostic criteria, the study sample was in the 8-12 age group who applied to the K.T.U Faculty of Medicine Child-Adolescent Psychiatry outpatient clinic between 01.02.2020 – 01.04.2021; It consisted of 37 children diagnosed with attention deficit predominant type (AD-ADHD) ADHD, 41 children with combined type (MIX-ADHD), 41 children with SLD, and 42 healthy children. Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Aged Children- Present and Lifetime version (K-SADS-PL) was interviewed with all children and SLD battery was applied for children diagnosed with SLD. All children were asked to complete the Revised Children's Anxiety and Depression Scale (RCADS), the KA-SI Empathic Tendency Scale, and to follow the instructions on the emotion recognition task (ERT) computer program to evaluate emotional facial expressions. In addition, parents were asked to fill in the social responsiveness scale (SRS), which evaluates children's social skills. Finally, parents were asked to fill out the Beck depression scale to assess their own depression symptoms and an Autism Spectrum Quotient (AQ) to evaluate broad autism phenotype characteristics. The higher scores of KA-Sİ empathy tendency scale indicate higher empathy skills and high SRS scores represent greater social dysfunction. The obtained data were entered into the SPSS 25.0 program and the necessary statistical analyses were made. Findings: The mean age of the participants was 9.81 ± 1.45 years, with 55.9% male (n=90) and 44.1% (n=71) female. There was no significant difference between the MIX-ADHD, AD-ADHD, SLD and healthy groups in terms of age and gender.