Avrupa Birliği'nde kuvvetler ayrılığı ilkesi
Separation of powers in EU
- Tez No: 158617
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZ Kuvvetler ayrılığı ilkesi, bir aydınlanma çağı düşünürü olan Montesquieu 'dan bu yana ulus devlet yapısının önemli ilkelerinden bir durumundadır. Özellikle yürütme ve yasama kuvvetlerinin birbirleriyle olan ilişkisini devletlerin siyasi sitemlerinde belirleyici unsur olması kuvvetler ayrılığının önemini arttırmaktadır. Ancak ulus devletin toplumsal örgütlenme biçimi olarak varlığı açık bir küreselleşme tehdidi altındadır. Ulus devletin ihtiyaçlara cevap vermekte yetersiz kalmasıyla birlikte, çeşitli uluslararası örgütlerin yanında ulusötesi ve uluslarüstü yapılanmalara da gidildiği görülmektedir. Avrupa Birliği bu ulusötesi ve uluslarüstü yapıların en önemli örneğini oluşturmakla birlikte benzersiz bir siyasi sistem olarak diğerlerinden ayrılmaktadır. Bu çalışmanın konusu yeni ve farklı bir siyasi sistem olarak Avrupa Birliği'nde kuvvetler ayrılığı ilkesinin yeridir. AB'nin kurumsal yapısı çerçevesinde yasama, yürütme ve yargı güçleri incelenecek ve bu kapsamda kuvvetler ayrılığı ilkesinin AB 'deki varlığı tartışılacaktır. Kullanılan yöntem kaynak tarama ve yorumlamadır. ABSTRACT Separation of powers has been one of the most important principles in the structure of nation-state since Montesquieu who is one of the philosophers of the enlightenment era. Especially the relationship between legislative and executive powers which has been the significiant fact in the political systems of the states, increases the importance of separation of powers. It is seen that new supranational and transnational organizations have been constructed while nation-state has remained inefficient for the requirements. The European Union is one of these supranational and transnational organizations however it is quite distinctive. The subject of this study is the situation of separation of powers as a principle in the European Union, a new and distinctive polity. Legislative, executive and judicial powers in the scope of institutional framework of the EU will be studied and existence of separation of powers in the EU will be discussed. The technique is searching the documents and commenting. m
Özet (Çeviri)