Tarihsel süreç içerisinde derlilik-dersizlik kavramı
The concept of consonance and dissonance in historical process
- Tez No: 158618
- Danışmanlar: PROF. EMEL ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Öz Bu çalışma;“müzikal uyum ve uyumsuzluk kavramı”nın fizik temellerini, 43 bin yıldan fazla süren tarihsel yolculuğunu, işitsel ve duyusal gerçeklerini günümüzde eksikliğim duyduğumuz müzikal bakış açısıyla değerlendirmek üzere hazırlanmıştır. Müzikal uyum ve uyumsuzluk halen kesinliğe kavuşmuş bir teoriyle açıklanabilmiş değildir. Bununla birlikte, müzikal bakış açısıyla yapılmayan değerlendirmeler de bu kavramın anlaşılabilirliğini gölgelemektedir. Bu doğrultuda, müzikal bakış açımızı kaybetmeden, iz bırakan tarihsel teorilerin günümüz müzik teorisiyle karşılaştırılması, bugün sahip olduğumuz duyuşun evrimsel bir sürecin sonucu olup olmadığı ve son olarak, müzikal uyumun işitsel ve duyusal temelleri, sonuçlan araştırılmaya çalışılmıştır. Neticede, müzikal uyumun sebep sonuç ilişkisinin tek yönlü bakışlarla değerlendirilemeyeceği, gelişim sürecinin yadsınmazlığı, değiştirilemez duyusal gerçekler ve bu sonuçlara aykırı düşen müzikal yaklaşımların başarısızlıklarının sebepleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. ABSTRACT This study has been done so as to consider the physical fundamentals of“the concept of musical harmony and disharmony”, its over-43 -thousand-year-long historical journey as well as its auditory and sensual facts from a musical viewpoint lacking nowadays. Musical harmony and disharmony have not yet been clarified theoretically. In addition to this, appreciations lacking musical viewpoints darken the comprehensibility of this concept. Accordingly, an effort has been made to compare, without losing our musical viewpoint, theories having left trace in history with today's musical theory, to find out whether or not the sense we bear today is a consequence of an evolutionary process, and to reach the auditory and sensual fundamentals and consequences of musical harmony. In conclusion, what has been presented in this study is that the cause and effect relationship of musical harmony cannot be judged from one-sided viewpoints, that it has been through an undeniable developmental process and based on some unchangeable sensual facts, and the reasons for the failure of the musical approaches contrary to these consequences. m
Özet (Çeviri)